Sürücü belgelerinizi değiştirmeyi unutmayın!

0
Sürücü belgeleri son değiştirme tarihi

1 ocak 2016 yılında düzenlenen eski tip sürücü belgelerinin, yeni tip sürücü belgeleri ile son değiştirilme tarihi 31 aralık 2022. Sürücü belgelerinizi değiştirmeyi unutmayın!

 31 aralık 2022 tarihine kadar nüfus müdürlüklerine giderek sürücü belgenizi 15 TL. karşılığında yenileyebilirsiniz. 31 aralık 2022 tarihine kadar yenilenmeyen sürücü belgeleri geçersiz oluyor!

Kanuni süre içerisinde eski tip sürücü belgesini yenilemeyen kişilerin eski tip sürücü belgeleri geçerliliğini yitiyor. Geçerliliğini yitiren eski tip sürücü belgesi ile araç kullanan kişilere; kolluk kuvvetlerince Karayolları Trafik Kanununun 39/3 maddesi gereği Geçerlilik Süresi Dolan Sürücü Belgesi ile Araç Kullanmak fiilinden dolayı idari para cezası uygulanacaktır.

 Sürücü belgesi başvurusu nasıl yapılır?  

Sürücü belgesini yenilemek için,

  • Alo 199 Çağrı merkezinden
  • Mobil uygulamadan
  • www.nvi.gov.tr den randevu alarak, gerekli evraklarla birlikte nüfus müdürlüklerine giderek başvurularını tamamlıyorlar.

İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından basılan sürücü belgeleri PTT’ye teslim edilerek yurt içinde başvuruda bulunan kişilerin adreslerine ulaştırılıyor.

Sürücü belgeniz elinize ulaşana kadar geçen süreçte, nüfus müdürlüklerinden ya da e devlet üzerinden alınan geçici sürücü belgesi ile başvuru sahipleri araçlarını kullanabiliyorlar.

Sürücü belgesini değiştirmek için gerekli olan evraklar

  • 13 TL  değerli kağıt bedeli ve 2 TL vakıf payı ile birlikte toplamda 15 TL olan başvuru ücreti, vergi dairesi müdürlüklerine, https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla ya da anlaşmalı bankalara yatırılması gerekmektedir. (Vakıf payı olan 2 TL vergi dairelerinden ve ya https://ivd.gib.gov.tr adresinden tahsil edilmemektedir)
  •  Yetkili  sağlık kuruluşlarından sürücü olur raporu alınmalıdır. 2 yıl içinde alınmış sağlık raporu var ise 2 yıl geçerli olan sağlık raporları kullanılabilir.
  • Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminde (MERNİS) kayıtlı açık adresinin bulunması gerekmektedir. Sistemde adresi bulunan kişiler teslim sürecinde yurt içinde verecekleri herhangi bir adrese sürücü belgelerinin teslimatını isteyebilir.
  • Yeni tip sürücü belgesi başvurusu yapacak kişiler son altı ay içerisinde biometrik fotoğraf çektirmiş olmalıdır. https://www.icisleri.gov.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir