Araç kullanırken sadece bir işiniz var!

0

Araba kullanmak çok ciddi bir iştir. Başkalarının hayatını direk olarak etkiler. Araba kullanırken tek bir işiniz var! Sadece araba kullanmak.

Araç sürmek

“Sadece bir işiniz vardı” cümlesini sıklıkla duymuşuzdur. Bu cümle genellikle birisi basit ama mantıksız bir hata yaptığında ortaya çıkar. Sürücüler söz konusu olduğunda ise bu cümleyi çok sık duyarız veya söyleriz. Direksiyona geçtiğinizde de tek bir işiniz var! Sizin ve yolcularınızın güvenle hedefine ulaşmasını sağlamak.
Aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışmak çoğu kişinin düşündüğü kadar iyi sonuç vermez. Aynı anda fazla iş yapmaya kalkan sürücüler ise istenmeyen sonuçlara neden olur. Araç sürerken telefonunu kontrol eden, mesajlarına bakan veya mesaj yazan, telefonla konuşan çok kişiye rastlarız gün içinde. Unutmayın, dikkati dağılmış bir sürücü için çarpışma kaçınılmaz olabilir.


Bir kişinin işini yaparken, sürekli telefonunu kontrol ettiği başka bir meslek düşünebiliyor musunuz? Örneğin bir pilot, uçağı indirmeye çalışırken mesaj atıyor olsa ve sizin de bundan haberiniz olsa kendinizi ne kadar güvende hissederdiniz? Büyük bir risk altında olduğunuzu düşünmez miydiniz? Hemen şikayet edip, resmi makamlara bildirmez miydiniz?
Ya bir ameliyata girdiniz, cerrahın ameliyatınızı yaparken cep telefonu ile konuşup, mesajlarına yanıt verdiğini öğrendiniz. Ne yapardınız? Cerrahi işleminizin doğru yapılıp yapılmadığını sorgulamaz mıydınız? Hemen şikayet edip, doktorluktan men ettirmek için uğraşmaz mıydınız?
Evinizde yangın çıktı ve itfaiye geldi. İkinci katta mahsur kaldınız ve itfaiyeciler telefonları ile meşgul. Mesajlarına yanıt veriyor, ne yapardınız? Siz alevlerin gelişini izlerken İtfaiyecilerin evinizdeki yangınla mücadele etmek yerine ortalıkta mesajlaşıp durduğunu düşünebiliyor musunuz?
Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz. Hepsi dehşete düşürmeye yeterli ve çok korkunç. Örneklerin abartılı olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün! Onların işi başkalarına yardım etmek. Bir yangından kurtarmak, bir hastalığı tedavi etmek ya da pilot gibi bir yerden bir yere ulaşmanızı sağlamak. Ama hepsinin tek bir işi var. Peki araç kullanırken? Araç sürerken de bir yerden bir yere gitmiyor muyuz? Aracımızda başkaları olmuyor mu? Yoldan geçen diğer araçlara ve yayalara dikkat etmek gerekmiyor mu? Tek bir işiniz var, araba kullanmak. Elbette buna araç kullanmak yaşam ya da ölüm değil, sıradan bir şey olarak diyebilirsiniz ama gerçekte araç kullanmak yaşam ya da ölümle ilgilidir.


Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2022 yılı ilk 8 ayda toplam 313.618 trafik çarpışması meydana gelmiş. Bu çarpışmalar sonucu olay yerinde 1.469 kişi hayatını kaybetmiş, 188.959 kişi de yaralanmış. Hayatını kaybedenlerin sayısı sadece olay anında hayatını kaybedenleri kapsıyor.hastanede hayatını kaybedenleri de eklediğimiz zaman sayı daha da artacak. Acaba trafik çarpışmasına karışan araçlar sadece işlerini yapıp, dikkatle, güvenli bir şekilde araçlarını kullansalardı bu rakamlarla karşılaşır mıydık?


Araba kullanmak çok ciddi bir iştir. Başkalarının hayatını direk olarak etkiler. Araba kullanırken tek bir işiniz var! Sadece araba kullanmak. Direksiyon başında otururken, diğer tüm “işleri” bir kenara bırakın ve elinizdeki tek işe odaklanın. Sadece aracınızı aracınızı sürün! Karayolu ölüm ve yaralanmalarını durdurmanın tek yolu budur!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir