Kolombiya Julian Esteban yasası

Kolombiya’da  Temmuz 2021’de, 13 yaşındaki Julian Esteban Gomez bisiklet sürerken kamyon çarpması sonucu hayatını kaybetti. Bu trajik olaydan sonra  Kolombiya’da  yol ve altyapı tasarımı, araç güvenliği standartları, sürücü ehliyeti ve yaralanmalara ilişkin veriler yeniden düzenlendi. Kentsel alanlarda 50 km/s ve 30 yerleşim alanları ve okul bölgelerinde km/s.uygulamaları yeniden düzenlendi.

Sivil toplum kuruluşları farkındalık oluşturdu

Sivil Toplum Kuruluşlarının başlattığı farkındalık çalışmaları bu tür geniş kapsamlı değişikliklerin onaylanmasında önemli bir faktör oldu. Küresel eylem ittifakının üyesi  Fundación Liga Contra la Violencia Vial’ın yanı sıra Despacio, LatinNCAP ve akademi gibi sivil toplum kuruluşları sivil toplum, yasanın teşvik edilmesi ve uygulanmasında önemli bir rol oynadı. Liga Contra la Violencia Vial İcra Direktörü Mary Bottagisio, “Bizim rolümüz, Kolombiyalıların trafik çarpışmalarından  kaynaklanan ölüm ve yaralanmalara son vermeleri için kamuoyunu harekete geçirmek ve toplumsal değeri yükseltmekti” dedi. “Ayrıca, girişimin raportörlerine teknik tavsiyelerde bulunduk ve politika yapıcılar arasında bu halk sağlığı sorununa ilişkin yasama sorumlulukları konusunda farkındalık yarattık.”

Bu süreç içerisinde sivil toplum kuruluşlarının rolleri temeldi. STK’lar gündemi ilerletmeyi, halkın desteğini kazanmayı ve farkındalık yaratmayı başardı. Ayrıca, medyanın dikkatini çeken, Barış Süreci ve Kolombiya’daki Silahlı Çatışma Mağdurları Yasası üzerinde geniş deneyime sahip Senatör Roy Barreras’ın desteğini aldılar.

Kolombiya ilk kez yol sistemlerinin tüm bileşenleri için önlem aldı

Yeni Kolombiya yasası, Küresel Plan ve Güvenli Sistem yaklaşımıyla uyumludur. İnsanların yaşam hakkını, kişisel bütünlüğünü ve sağlığını güvence altına almayı amaçlar. Güvenli Sistem yaklaşımı altında karayolu güvenliğine ilişkin kamu politikasının tasarımına ve uygulanmasına rehberlik edecek normatif hükümler oluşturur. Mary, “Kolombiya ilk kez yol sisteminin tüm bileşenlerini etkilemek için önlemler aldı. Çevre, araçlar, insanlar. Bu yasa, sorumluluğu sadece yol kullanıcılarına atfetmeyi durdurur: pervasız yaya, pervasız bisikletçi, agresif sürücü ve yol sisteminin tüm katmanlarını güçlendirmek için önlemler alır.” Mary, “Julian Esteban Yasası sosyal bir zaferdir, vatandaşlar tarafından ve vatandaşlar için bir zaferdir.”

Ancak, tüm yasalarda olduğu gibi, zamanında ve etkili uygulama kilit nokta olacaktır. Uygulamasından sorumlu olan Ulaştırma Bakanlığı, mevcut hükümetin ilk 100 günü içinde yasanın uygulanmasına yönelik düzenlemeleri sunmayı taahhüt etmiştir. Aynı zamanda, yeni bir ulusal karayolu güvenliği stratejisi başlatıldı.  https://www.roadsafetyngos.org/

23 Eylül 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir