Hız, alkol, uyuşturucu ve yük taşıyan araçların denetimi

0
EGM denetimler

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre,  Alkol ve Uyuşturucu/Uyarıcı Madde, Yük Taşıyan Araçlara Yönelik Özel Denetim ve Radarla Hız Denetimleri gerçekleştirildi.

Alkol ve uyuşturucu/uyarıcı madde kullanımına bağlı meydana gelen trafik çarpışmalarının en aza indirilmesi ve trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla 28-30 Ekim 2022 tarihleri arasında ülke genelinde özel denetim gerçekleştirildi.

Sürücülerinin başta hız olmak üzere araç kullanma süreleri, yükleme, uygun şeritte sürme ve diğer kurallara uymaları ayrıca önem arz etmekte olup bu ihlallerin önlenerek araçların trafiğe uygun hale getirilmesi ve sürücülerin trafik kurallarına uyma düzeylerinin arttırılarak trafik çarpışmalarının azaltılması amacıyla 25-26 Ekim 2022 tarihlerinde yük taşıyan araçlara yönelik ülke genelinde eş zamanlı özel denetim gerçekleştirildi.

Dünya genelinde trafik kazalarının başlıca nedenleri arasında ilk sırada “aşırı hız” gelmektedir. Ülkemizde 2021 yılında meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik çarpışmaları incelendiğinde %38’inin hız kuralının ihlal edilmesi şeklinde gerçekleştiği anlaşılmaktadır.

Alkol ve Uyuşturucu/Uyarıcı Madde Denetimi Gerçekleştirildi

45.012 araç/sürücü kontrol edildi.

1.440 sürücünün alkol etkisinde araç kullandığı tespit edilerek sürücü belgesi geçici olarak geri alındı.

13 sürücünün uyuşturucu ve uyarıcı madde etkisinde araç kullandığı tespit edilerek idari ve adli işlem başlatıldı.

Ülke Genelinde Yük Taşıyan Araçlara Yönelik Özel Denetim Gerçekleştirildi

59 bin 307 araç/sürücü denetlendi.

 758 sürücünün çalışma/dinlenme sürelerine uymadığı, 921 araçta takograf bulundurulmadığı/kullanılmadığı, bin 521 sürücünün yasal hız sınırlarına uymadığı, 164 aracın zorunlu haller dışında gerekli önlemleri almadan karayolu üzerinde durakladığı veya park ettiği tespit edildi.

Toplam 6 bin 452 trafik kural ihlali tespit edildi.

Ülke Genelinde Radarla Hız Denetimi Gerçekleştirildi

Hız ihlallerinin önlenmesi ve sürücüleri trafik kural, yasaklama ve kısıtlamalarına uygun şekilde araç kullanmaya yöneltmek amacıyla 30-31 Ekim ile 1 Kasım 2022 tarihleri arasında ülke genelinde eş zamanlı hız denetimleri gerçekleştirildi.

22.750 araç/sürücünün hız ihlali yaptığı tespit edilerek işlem yapıldı. https://www.egm.gov.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir