‘Düşük trafik mahallesi’ ne demektir ve kasabalarımızı ve şehirlerimizi nasıl daha iyi yerler haline getirecek? ‘

Londra’da Hükümet, Covid-19 salgınına yanıt olarak insanların yürümesini ve bisiklete binmesini kolaylaştırmak için yaptığı harcamaları artırdı . Sonuç olarak, sokaklarda bir dizi değişiklik yapıldı. Bu değişiklikler, bisiklet şeritleri, daha geniş kaldırımlar ve yollardaki ekiciler gibi caddeleri kullanan motorlu araç sayısını azaltan tüm önlemleri içeriyor. Sokakları daha güvenli ve yürümek ve bisiklete binmek için daha çekici hale getirmek için yerleşim alanlarını yeniden şekillendirmek, ‘trafiksiz bir mahalle’ yaratmanın bir parçasıdır. Bunlara bazen ‘yaşanabilir mahalleler’ veya ‘aktif mahalleler’ de denir.

Düşük trafik mahallesi nedir?

Düşük trafik mahallesi konutların bulunduğu sokaklardaki motorlu araç trafiğinin büyük ölçüde azaltıldığı bir plandır. Bu, başka bir varış noktasına gitmek için sokakları kullanan araçlardan gelen trafik miktarını en aza indirerek yapılır. Bu genellikle “trafik boyunca” veya “fare koşusu” olarak adlandırılır.

 • Özel motorlu araçlar, doğrudan mahalleden geçmeden tüm evlere ve işyerlerine kolayca erişebilir.
 • Bu, sokak ağlarını açar, böylece insanlar bölgede yürüyerek, bisikletle, tekerlekli veya otobüsle güvenli bir şekilde seyahat edebilir. Acil durum araçlarına da öncelik verilerek varış noktalarına daha hızlı ulaşmaları sağlanabilir.
 • “Model filtreler” adı verilen geçici veya kalıcı bariyerler kullanılarak trafik azaltılır. Bunlar, direkleri veya ekicileri yerleştirmeyi içerebilir. Veya kamera ile çalıştırılabilirler.

Sakinler ve işyerleri, farklı yolları kullanarak motorlu araçlarla mahalleye hala erişebilir, ancak trafik büyük ölçüde azalır.  Bir yerleşim sokağında trafiğe kapalı bir alanda çiçekler ve bitkilerle dolu alanların çoğaldığı, sokaklardaki motorlu araç trafiğinin büyük ölçüde azaltıldığı bir plandır.

Düşük trafikli bir mahallenin amacı nedir?

Düşük trafik mahallelerinin genel amacı motorlu trafiği azaltmak ve bunu yaparken hava kirliliğini, gürültü kirliliğini ve yol ölüm, yaralanmalarını  azaltmaktır. Düşük trafikli mahalleler, konut caddelerinin karakterini insanların yürümesi ve bisiklete binmesi için daha hoş, kapsayıcı ve daha güvenli hale getirmeyi amaçlar. Ayrıca oyun oynamak ve sosyalleşmek için alanlar yaratabilirler. Ayrıca, insanları yerel olanaklara bağlayarak onlara ve işletmelere fayda sağlar. Sokaklarımızda yer açmak, daha sağlıklı, daha güvenli ve daha dayanıklı topluluklar oluştururken daha temiz hava ve daha düşük karbon ayak izi elde etmenin anahtarıdır.

Pandemi, bunu keskin bir şekilde odak noktasına getirdi ve yaşama ve hareket etme şeklimizi hızla değiştirmek için acil bir ihtiyaç yarattı. Birleşik Krallık Hükümeti , Covid-19 sırasında insanların temel geziler ve egzersizler için yürümelerini, bisiklete binmelerini veya tekerleklerini sürmelerini daha güvenli hale getirmek için 2 milyar sterlinlik yatırım yaptı . İşte bu yüzden İngiltere’de  şehirlerde ve kasabalarda trafiğin daha az olduğu mahallelerin ortaya çıktığını görüyoruz.

Düşük trafikli mahallelerin faydaları nelerdir?

 • Daha fazla yürüyüş ve bisiklete binme yoluyla fiziksel aktiviteyi artırır.
 • Ana caddeye yürüyen veya bisikletle giden insanlarda satışlardaki artış ve daha yüksek harcama yoluyla yerel işletmelere fayda sağlar.
 • Yeni kamusal alanlar yaratır.
 • Hava kalitesini iyileştirir.
 • Daha kısa yolculuklar için daha düşük araba kullanımını sağlar.
 • Komşular arasındaki sosyal etkileşimleri artırır ve toplulukları güçlendirir.

Londra’nın düşük trafikli mahallelerinde yaşayan 345 kişiyle yapılan bir anket, %63’ünün bunun Londralılar olarak yaşamlarını iyileştirdiğine katıldığını ortaya koydu. Katılmadığını söyleyenlerin oranı % 14,  fikri olmayanların oranı da %22  oldu.

Düşük trafik mahallesi nasıl yapılır?

Daha sonra tasarıma, uygulamanın en kolay olacağı yer yerine mahallede en büyük etkiye sahip olacak şeye göre karar verilir.

Örneğin, aşağıdaki özelliklere sahip sokaklar:

 • En kötü hava kalitesi
 • En yüksek yoksunluk
 • Yeşil alana yetersiz erişim
 • En yüksek trafik hacimleri, özellikle geçiş trafiğinin yüzdesi
 • Özellikle en savunmasız kullanıcılar için yüksek yoğunlukta çarpışma
 • En fazla okul sayısı
 • Düşük toplu taşıma erişilebilirliği
 • Düşük araba sahipliği
 • En yüksek çocukluk obezitesi

Tasarım belirlendikten sonra trafiğin az olduğu mahalle oluşturulur ve denenir, böylece yarattığı fark belirli bir süre boyunca izlenebilir.  

Cep parkları

Bunlar, motor trafiği tarafından erişilemeyen yeni bir alan oluşturmak için hafifçe aralıklı iki filtre grubudur. Bisikletler, tekerlekli sandalyeler ve scooterlar bu alanlardan geçebilir.

Çapraz filtreler

Bir kavşaktan çapraz olarak yerleştirilmiş direkler veya ekiciler. Bunlar geri gitme ihtiyacını en aza indirir ve çöp kutusu ve geri dönüşüm toplama veya diğer büyük araçların manevra yapmasını kolaylaştırır.

Otobüs kapısı

Otobüslerin ve acil durum araçlarının içinden geçebileceği model bir filtre. Bu genellikle kamerayla çalıştırılır.

Yasak dönüşler

Bu, trafik akışını yavaşlatan yerleşim bölgelerinde belirli yönlere dönen motorlu araçları durdurur.

 Tek yönlü sokaklar

Sadece tek yönde trafiğe izin veren sokaklar. Bunlar, yasaklı dönüşlerle birlikte etkili olabilir.

Motor trafiği tarafından erişilemeyen yeni bir alan oluşturmak için hafifçe aralıklı iki filtre seti.

Bunlar, motor trafiği tarafından erişilemeyen yeni bir alan oluşturmak için hafifçe aralıklı iki filtre grubudur.

Düşük trafik mahalleleri, kasaba ve şehirlerde yeni bir özellik değildir

Birleşik Krallık’taki ilk meydanlardan biri olan Hackney’deki De Beauvoir Meydanı, konutların bulunduğu sokakları çocuklar için daha güvenli hale getirmek amacıyla 1970’lerin başında oluşturuldu. Ancak daha yakın zamanlarda, güvenli sosyal mesafe için daha fazla alana sahip olmamız için Covid-19’a yanıt olarak teslim ediliyorlar. Değişikliklerden bazıları, Covid-19’dan önce başlayan ancak Hükümetin yanıtının bir parçası olarak öne sürülen aylarca süren halk katılımını takip ediyor. Geçici düşük trafik mahalleleri için diğer önerilerin hızlı bir şekilde sunulması, tasarlanması ve teslim edilmesi gerekiyordu. Bu, halkla istişarenin gerçekleşemeyeceği anlamına geliyordu. Bu geçici önlemlerin iyi yanı, deneme amaçlı olarak getiriliyor olmalarıdır. Bu, konut sakinlerinin değişikliklerin gerekip gerekmediğine veya kalıcı hale getirilip getirilmeyeceğine karar vermeden önce bunları çalışırken görebilecekleri ve geri bildirim sağlayabilecekleri anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir