yaya güvenliği

Sokakları dönüştürmek, yaya güvenliğine öncelik vermek..

2024 #CommitToAct kampanyası güvensiz yolculukları vurguluyor ve daha güvenli koşullar talep ediyor. Karayolu güvenliği aktivistleri, Mobilite Anlık Görüntülerini kullanarak kavşakları yaya perspektifinden değerlendirerek hayat kurtarıcı müdahalelere olan ihtiyacı ortaya koyuyor. Şu ana kadar gelen  görüntüler, yayaları koruması gereken yol altyapısındaki kritik endişeleri ve eksiklikleri ortaya çıkardı. Kendi topluluklarında sık kullanılan kavşakların tehlikeli olduğunu, yayalar ve bisikletliler için tehlike bölgeleri haline geldiğini vurguladılar.

Güvensiz ve sürdürülemez sokaklar

Güvensiz ve sürdürülemez sokaklar artık normal ve kaçınılmaz kabul ediliyor. İnsanlar günlük yolculuklarında neden otobüs terminalinden markete kadar güvenli bir şekilde karşıya geçmenin mümkün olmadığını ya da çocuklarının okula yürüyerek giderken hızlı araçlara neden izin verildiğini nadiren sorguluyorlar. Güvenliği hakları olarak görmüyorlar.

Dünyanın her yerinde karayolu sistemleri, çoğunlukta olsalar bile yayaların ve bisikletlilerin ihtiyaçlarından ziyade motorlu araçların rahatlığını ön planda tutuyor. Sorunu düzeltmek için hem motorlu hem de motorsuz yol kullanıcılarının kendilerine vurgu yapılıyor:

Yolda yürümeyin, çok hızlı araç kullanmayın. Bu, en etkili düzeltmeleri gözden kaçırıyor: Yayaların yolda yürümesine gerek olmadığından ve karşıya geçmek için güvenli yerlere sahip olduğundan emin olun, yol ortamlarının sürücüleri güvenli bir hızı korumaya teşvik ettiğinden emin olun.

Bunu başarmak için çözümleri biliyoruz

İttifak Öncelikli Müdahaleler listesinde, yayaların ve bisikletlilerin otomobiller ve diğer motorlu araçlarla karıştığı alanlarda hayat kurtardığı kanıtlanmış dört çözüm yer alıyor: 30 km/saatlik bölgeler, daha düşük hızlar, yaya kolaylıkları ve trafiğin sakinleştirilmesi. Bu çözümler, hayat kurtarmanın ve kurbanlar ve aileler için yıkıcı kişisel sonuçları azaltmanın yanı sıra, hava kalitesini iyileştirebilir, emisyonları azaltabilir ve hatta trafik sıkışıklığını azaltabilir.

Yayalar ve bisikletliler için güvenli olan sokaklar daha eşitlikçidir: Düşük gelirli insanların yürüme ve bisiklete binme olasılıkları daha yüksektir. Ayrıca bir çarpışmada yaralanmaları durumunda ekonomik açıdan da en ağır darbeyi alacaklardır. Ayrıca, iRAP’ın Güvenlik Gezgini’ne göre, dünya çapındaki yolların %75’ini 3 yıldız veya daha iyi bir standarda getiren bu projenin tahmini maliyet fayda oranı 7,6 olup, bu da 10,5 trilyon ABD doları tutarında küresel ekonomik faydaya ve 100 milyonun üzerinde hayat ve ciddi yaralanmanın kurtarılmasına karşılık gelir. Peki neden güvensiz, sürdürülemez, adaletsiz ve ekonomik olmayan sokakları kabul etmeye devam ediyoruz?

CommitToAct

İşte bu nedenle bu ayki #CommitToAct kampanyası insanların güvensiz olanın güvenli hale getirilmesi talebiyle yaptıkları güvensiz yolculuklara ışık tutuyor. Dünyanın dört bir yanındaki karayolu güvenliği aktivistleri, yerel kavşakları bir yaya perspektifinden değerlendirerek, bu kavşakları kaç yayanın kullandığını gösterdi ve yukarıdaki hayat kurtarıcı müdahalelerin mevcut olup olmadığını belirledi.

Normal ve kaçınılmaz kabul edilen şeye meydan okumanın zamanı geldi. Sokaklarımızda gerçeği göstermenin ve elimizdeki kanıtlarla herkesin yolculuğunu güvenli, sürdürülebilir ve eşitlikçi hale getirebilecek basit, uygun maliyetli çözümleri savunmanın zamanı geldi. 30 Mayıs 2024 https://www.roadsafetyngos.org/act-now/committoact/committoact/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir