You are currently viewing 30 km/saat için 30 ayda 30 maraton koşacak

30 km/saat için 30 ayda 30 maraton koşacak

George Yannis , 30 ayda, 30 maraton koşacak. Yol güvenliği bilimine ve birkaç maraton yarışına 30 yılı aşkın bir süre adadıktan sonra  her iki tutkuyu da bir amaç için birleştirmeye karar verdim diyor George Yannis.  “30 km/s hız sınırının pek çok şehirde benimsenmesini aktif olarak teşvik etmek için 30 ayda 30 Maraton koşacağım. Daha güvenli, daha sağlıklı ve daha yeşil şehirler için kilit bir politika olarak dünya çapında mümkün olduğu kadar koşacağım.”

Karayolu trafik çarpışmaları, her yıl 1,35 milyon karayolu ölümü ve 50 milyondan fazla karayolu yaralanması ile dünya çapında önemli bir toplumsal sorundur.  Hız, özellikle yayaların, bisikletçilerin ve motosikletçilerin yüksek oranda maruz kaldığı ve bir çarpışma durumunda savunmasız olduğu şehirlerde, dünya çapında karayolu çarpışmalarının bir numaralı nedenidir .

Bilim adamları, dünya çapında sürekli olarak daha düşük hızlar için ısrar ediyorlar. Ancak hız, çoğu sürücü ve binici arasında, özellikle gençler arasında bir model ve aranan davranış olmaya devam ediyor. Yetkililer ve endüstri tarafından sıklıkla hız teşvik edilir veya büyük ölçüde hoş görülür. Korunmasız yol kullanıcılarının daha az hız yapma konusundaki sesleri, köklü araba ve hız merkezli toplumlarımıza karşı zayıf kalmaya devam ediyor.

Hız ölümcül rol oynuyor

Son zamanlarda, bazı Şehir Yetkilileri, şehir sokaklarında hızın ölümcül rolünü anlamaya başladılar.  Hız sınırı 30 km/saat(20 mil/saat) olan daha küçük veya daha büyük bölgelerin benimsenmesi yoluyla düşük hız politikaları uygulamaya çalıştılar. Bazı durumlarda bu tüm şehri kapsadı, Brüksel örneğindeki gibi.  Şimdiye kadar olan bilimsel kanıtlar, 30 km/s hız bölgelerinin getirilmesiyle %40’tan fazla hayat kurtarıldığını gösteriyor . Ayrıca daha az yakıt tüketimi, daha fazla yürüme ve bisiklete binme ile önemli olumlu çevresel, enerji ve sağlık etkileri de ortaya çıktı.

30 km/saat şehir bölgelerinin tartışılması ve tanıtılması, güçlü tepkiler ve katı eylemsizlik ile karşı karşıya kalırken, destekçilerin sesleri zayıf ve etkisiz, bu da politikacıların ve yetkililerin tereddüt etmesine neden oluyor.

George Yannis tüm bu nedenlerden dolayı,  30 ayda 30 Maratonluk meydan okumayla, sürekli bilimsel iddiaların ötesine geçmeye ve 30 km / saatlik şehri daha aktif bir şekilde tanıtmaya karar vermiş.

Yannis, 30 ayda 30 Maratonluk meydan okumasını  kendi cümleleri ile anlatıyor

“Gençliğimden beri az çok sistematik bir şekilde koşuyorum, her zaman hızlanma ve yüksek yaralanma riskleriyle ilişkili yüksek performansta değil, sağlık ve sürdürülebilirlikte ilerleme sağlamaya çalışıyorum . Sistematik ve ölçülü koşu benim için iyi çalışıyor ve güvenli, sağlıklı ve yeşil . 30km/saat şehirlerdeki orta hızların da tüm şehir yolcuları için çok iyi çalışabileceğine inanıyorum.

30 ay boyunca , 30 Maratonu tamamlamak için bilimsel planlama ve hazırlık, sistematik çaba ve sürekli izleme ve özveriye odaklanacağım . Sürdürülebilir şehir hareketliliğine doğru değişmek ve istikrarlı bir ilerleme sağlamak için. Bu tam da herhangi bir şehrin tam olarak ihtiyaç duyduğu beceriler.

Bu meydan okuma, benim yaşımda benim için kolay değil. Ancak denemeye ve 30 km/saat bölgeleri aracılığıyla daha güvenli, daha sağlıklı ve daha yeşil şehirler paradigmasını mümkün olduğunca yüksek sesle desteklemeye tamamen değer olduğuna ikna oldum . Ne kadar erken sahiplenirlerse o kadar çok hayat kurtarılır ve bu benim amacım için en yüksek ödüldür.

Toplumu, Yetkilileri, sektörü ve karar verme sürecine dahil olan herkesi, şehir içi ulaşımın mevcut hızlı modellerini her yerde ve herkes için güvenli, sağlıklı ve yeşil ulaşıma doğru değiştirmek için seferber etmek için elimden gelenin en iyisini yapacağım. Dünya çapında tanınan araştırma grubumuz, NTUA Yol Güvenliği Gözlemevi ve dünya çapındaki işbirliklerimizin geniş ağı ile başlayarak, 30km/saat şehirlerin sesini olabildiğince güçlü kılmak isteyen herkesle mümkün olan en kısa sürede ittifak kuracağız .”

Profesör George Yannis

George D. Yannis, Trafik ve Güvenlik Mühendisliği Profesörü ve Atina Ulusal Teknik Üniversitesi’nde (NTUA) İnşaat Mühendisliği Okulunda Ulaşım Planlaması ve Mühendisliği Bölümü Direktörüdür. Atina Ulusal Teknik Üniversitesi’nden İnşaat Mühendisliği Diploması, Ulaştırma Mühendisliği seçeneği (1987), ayrıca Ecole Nationale des’ten Ulaştırma alanında Yüksek Lisans (DEA – 1988) ve Doktora (Doktora) (1993) sahibidir. Paris’teki Ponts et Chaussées.

Ulusal ve uluslararası düzeyde ulaşım planlaması ve mühendisliğinin tüm alanlarında mühendis, akademisyen, danışman ve karar verici olarak 30 yılı aşkın süredir aktif katılımı sayesinde, ulaşım sektörü hakkında kapsamlı ve geniş bir anlayışa sahiptir . Çok sayıda araştırma ve mühendislik projesi ve çalışmasında ve Avrupa Komisyonu ve diğer Uluslararası Kuruluşların (UNECE, OECD, WHO, Dünya Bankası, EIB, CEDR, ERF, IRF, PIARC, UITP, ETSC, ECTRI, WCTR, TRB). Uzmanlık alanları, Veri Bilimi ağırlıklı olmak üzere Yol Güvenliği, Ulaşım Sistemlerinin Planlanması ve Yönetimi, Kentsel Mobilite, Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Otomasyon ile ilgilidir.

Atina Ulusal Teknik Üniversitesi ve Ecole Nationale des Ponts et Chaussées Mezunlar Derneği üyesi.

Uluslararası Olimpiyat Akademisi Uluslararası ve Ulusal Mezunlar Derneği Üyesi

Ayrıca, 41 maraton yarışı,  16 triatlon yarışı ve 150’den  fazla   uzun mesafe koşu yarışına katıldı ve tamamladı https://www.georgeyannis.com

Bir cevap yazın