Bisiklet

Son yıllarda, dünya çapında bisiklete binmeye artan bir ilgi var. Artan sayıda şehir, bisiklet kullanma seviyelerini artırmak için stratejiler geliştiriyor. Birçoğu iddialı hedefler belirlemesine rağmen, ilerleme genellikle yavaş ve yerel olarak kalıyor. Bu eşitsizliklere rağmen, araştırma açıktır, bisiklete binmek insanlar ve bir bütün olarak toplum için iyidir. Düzenli olarak bisiklete binen insanlar daha uzun ve daha sağlıklı yaşarlar. İnsanlar ayrıca bisikletle seyahat ettiklerinde diğer ulaşım türlerinden daha mutlu hissettiklerini bildiriyor.

Şehirlerde yaşayan ve çalışan insanların oranının artmasıyla bisiklet, içinde yaşadığımız mevcut araba odaklı toplumlara pratik bir alternatif sunuyor. Bisiklet sürmeyi cazip kılacak uygun altyapı ve politikalar ile trafik sıkışıklığını azaltmak ve önlemek ve kazanılan zamanı daha anlamlı faaliyetlere harcamak mümkündür. Gereken az miktarda alan nedeniyle bisiklet, insanları kısıtlı bir kentsel ortamda taşımak için örneğin arabaya göre daha verimli bir yoldur. Ayrıca iklim değişikliğinin etkileri arttıkça bisiklet, çevre üzerindeki etkimizi azaltmamıza yardımcı oluyor.

Bisikletin ekonomiye de faydası var. Bir bisikletin satın alınması ve bakımı bir motorlu taşıttan daha ucuzdur, bu da onu daha adil kılar. Genel olarak, bisiklet kullanımının daha yüksek olduğu bölgelerdeki işletmeler, araba odaklı alanlardan daha iyi performans gösterme eğilimindedir.

Örneğin, bisiklet dostu politikalar ve kapsamlı altyapı geliştirerek bisiklet sürmeyi bir ulaşım modu olarak ciddiye almak, bisiklet sürmeyi daha kolay ve daha güvenli hale getirir. Şehirler daha az sıkışık ve kirli hale geldikçe, bisiklete yatırım yapmak yalnızca bisikletçilere değil, aynı zamanda araba sürücüleri de dahil olmak üzere diğer yol kullanıcılarına da fayda sağlar.

Bisiklet ve Çevre

Bisiklet ve yürüyüş çevreye en az zarar veren ulaşım araçlarıdır. Araba kullanmaktan bisiklete binmek, karbon emisyonlarını azaltır ve hava kalitesini iyileştirir. Bisiklete binmek gezegen için ve şehirlerdeki yaşam kalitesi için iyidir.

Biliyor musunuz?

Bisiklete binmek karbon emisyonlarını azaltır. Arabalar ve otobüslerle karşılaştırıldığında, bir bisikletin ürün yaşam döngüsü minimum düzeyde karbon emisyonu üretir.

Bisiklete binme hava kalitesini artırır. Arabalardan bisiklete geçişte yerel hava kalitesi önemli ölçüde artar. Arabadan bisiklete geçiş, kat edilen kilometre başına nitröz oksit kirliliğini yüzde 65 oranında azaltır.

Bisiklete binme kamusal alanın kalitesini artırır: yerel çevreyi iyileştirmek için otoparkı bisiklet yollarına ve yeşil alanlı oyun alanlarına çevirerek kamusal alan iyileştirilir. Bisiklet sürmek sessizdir ve trafik gürültüsünü azaltmaya yardımcı olur.

Bisiklet ve Ekonomi

Bisiklet hem bireyler hem de toplum için düşük maliyetli bir ulaşım aracıdır. Bisiklet sürmek, araba kullanmaktan daha düşük bireysel yatırım gerektirir. Her yolculuk ücretsizdir ve bakım minimum düzeydedir. Bisiklete binilen her kilometre topluma bir fayda sağlarken, araba ve toplu taşıma ile yapılan her kilometre toplum için bir maliyet oluşturmaktadır.

Biliyor musunuz?

Bisiklete binmek daha az maliyetlidir. Bisiklet sürmenin yıllık maliyeti yaklaşık 300 Euro iken, araba sürmenin yıllık maliyeti yaklaşık 8.500 Euro’dur.

Toplum, bisikletle gidilen her kilometreden fayda sağlıyor: bisikletle kat edilen bir kilometre, 0,68 Euro’luk bir sosyal fayda sağlarken, otomobiller ve otobüsler, kat edilen kilometre başına sırasıyla 0,37 ve 0,29 Euro’ya topluma mal oluyor.

Bisikletçiler daha fazla harcıyor. Bisikletçiler araba sürücülerine kıyasla daha yerel, daha sık alışveriş yapıyor ve daha sadık. Bisikletçiler ziyaret başına ortalama olarak daha az harcama yapsalar da toplamda daha fazla harcarlar çünkü genellikle araba kullanan insanlardan daha sık ziyaret ederler.

Bisiklet ve Sağlık

Bisiklet sürmek sizin için iyidir! Bisiklete binmek, her yaş ve yetenek için sağlıklı, eğlenceli ve düşük etkili bir fiziksel aktivite kaynağıdır. İşe bisikletle giden çalışanların hastalanma olasılığı daha düşüktür. Bisiklete binmek sizi daha uzun süre formda tutar ve bağışıklık sisteminizi güçlü tutar. Sonuç olarak, bisiklet sürmek sağlıklı bir yaşam tarzına katkıda bulunur.

Biliyor musunuz?

Bisiklete binme sizi formda tutar: Bisiklete binme düzenli olarak fiziksel zindeliği artırır ve yaşam beklentisini 3 ila 14 ay uzatır. Her gün 30 dakika bisiklet sürmek, önerilen haftalık fiziksel aktivite düzeyine eşittir.

Bisiklete binmek ciddi hastalıkları önler. Her gün işe bisikletle gitmek ciddi hastalık ve depresyon riskini azaltır.

Bisiklete binme kalori yakmanın kolay bir yoludur Bisiklete binme, obeziteyi önlemenin ve tip 2 diyabet insidansını azaltmanın etkili bir yoludur.

Bisiklet ve Mutluluk

İşe bisikletle giden insanlar bisiklet sürmeyi mutlulukla ilişkilendirir. Bisiklet, farklı yol kullanıcıları arasındaki sosyal etkileşimleri teşvik eder. Zihinsel sağlığı, esenliği artırır ve stresi azaltmaya yardımcı olur.

Biliyor musunuz?

Bisiklet sürmek keyifle ilişkilendirilir: Tüm bisikletçilerin %59’u bisiklet sürmeyi keyifle ilişkilendirir ve yalnızca %2’si bisiklet sürmeyi sevmez.

Bisiklet çocuklara özgürlük sunuyor: Hollandalı çocuklar dünyanın en mutlu çocukları. Bisiklete binmek, gidecekleri yere güvenli bir şekilde ulaşmalarını sağlar ve onlara özgürlük ve bağımsızlık duygusu verir.

Bisiklete binme yaşam kalitesini artırır: bisiklete binme rahatlık, bağımsızlık ve esneklikle ilişkilendirili

Bisiklet ve Erişilebilirlik

Şehirler uzay için mücadele ediyor. Sakinlerin sayısı sürekli arttıkça, sınırlı miktarda kamusal alan için artan bir rekabet vardır. Bisikletler bir arabadan daha az yer kapladığından, arabaları bisikletle değiştirmek, yeşil alan ve insanların birbirleriyle buluşması için daha fazla alan yaratmak için yer açar.

Biliyor musunuz?

Bisiklete binme kamusal alan yaratır. Bisikletler hem sürüş için hem de park yeri tarafından kaplanan alan açısından arabalardan daha az yer kaplar.

Bisiklet en kolay ulaşım aracıdır. Kentsel çevrede yerlere bisikletle veya bisiklet ve toplu taşıma kombinasyonuyla ulaşmak arabaya göre daha kolaydır.

Bisiklet sürmek zaman kazandırır. Park yeri aramaya gerek yoktur. Kentsel çevrede bisiklet en hızlı ulaşım aracıdır.

Bisiklet ve Güvenlik

Yürüme ve bisiklete binme güvenliğini artıran politikalar, şehirleri yayalar ve bisikletliler için, ancak daha genel olarak tüm yol kullanıcıları için daha güvenli hale getirir. İstatistiksel olarak, bisikletçilerin ölümcül çarpışmalara neden olma olasılığı daha düşüktür.

 Biliyor musunuz?

Bisiklete binilen şehirlerde daha az zayiat var: bisiklete binen şehirler, politikalarında ve şehir planlamalarında bisiklete binmeyi benimsiyor. Gelecek nesillere bisiklet sürmeyi öğreterek bir bisiklet kültürü oluşturuyorlar. Bisiklet şehirleri güvenli bisiklet altyapısı geliştirir.

Bisikletlileri motorlu trafikten ayırmak daha az çarpışmayla sonuçlanır. Etkili bir yol güvenliği politikası geliştirmek, Hollanda’da 1998 ile 2007 arasında yıllık trafik kazalarını 1.600 azalttı.

Daha düşük trafik hızları daha az ölümcül kazaya neden olur. 30 km/s veya daha düşük hızlarda ölümcül bir kaza olasılığı, 50 km/s hıza göre yaklaşık yüzde 75 daha azdır.

Bisiklet ve Sosyal Eşitlik

Bisiklet demokratik bir ulaşım şeklidir. Kökeni, yaşı, geliri veya fiziksel yeteneği ne olursa olsun hemen hemen herkese daha fazla hareketlilik sunar. Bisiklet sosyal katılımı artırır ve ulaşım yoksulluğuna ucuz bir çözümdür.

Biliyor musunuz?

Bisiklete binme, fırsatlara erişimi artırır. Bisiklete binme, araba kullanmaktan daha ekonomiktir ve insanların iş ve faaliyetler için daha geniş bir yelpazedeki seçeneklere erişmesine olanak tanır.

Bisiklete binme, yaşlıları sosyal olarak bağlı tutar. Bisiklete binme, yaşlıların daha uzun süre sosyal olarak aktif kalmasını sağlar.

Bisiklete binme sosyal etkileşimi artırır. Bisiklete binme, trafik akışlarına aracılık etmek veya çarpışmaları önlemek için diğer yol kullanıcıları ile sosyal etkileşim gerektirir. Sonuç olarak bisiklet sürmek sosyal bir aktivite olarak yaşanmaktadır.https://dutchcycling.nl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir