Dünya çapında, karayolu güvenliği ve karayolu mağdurları için harekete geçmek için Sivil Toplum Kuruluşlarını birleştiriyor, güçlendiriyor ve güçlendiriyoruz! Global Alliance of NGOs for Road Safety

Karayolu Güvenliği Sivil Toplum Kuruluşları Küresel İttifakı, dünya çapında karayolu güvenliği girişimleri için programlar ve lobi uygulayan sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı bir organizasyondur.  

Karayolu Güvenliği  Sivil Toplum Kuruluşları  Küresel İttifakı, dünya çapında yol güvenliği girişimleri için programlar uygulayan ve lobi yapan sivil toplum kuruluşların bir toplamıdır. Sivil Toplum Kuruluşları, acil çözümler sunarak hükümetlerin  boşluklarını doldurabilir veya savunuculuk ve eğitim yoluyla karar vermeyi etkileyebilir. Trafik yaralanmalarının yıkıcı etkilerini azaltmak için dünya çapında büyüyen hareketle aktif ve hayati bir rol oynarlar. Kanıtlara dayalı çözüm önerileri ile Sivil Toplum Kuruluşları hayat kurtarmaya yardımcı oluyor.

İttifak 2011 yılında Birleşmiş Milletler Karayolu Güvenliği İşbirliği (UNRSC) Sivil Toplum Kuruluşları üyeleri tarafından kurulmuştur. şu anda dünya çapında 90’dan fazla ülkeden yol güvenliği alanında çalışan 250’den fazla üye STK’yı temsil etmektedir.

İttifak, dünya çapındaki Sivil Toplum Kuruluşlarının, bilgilerini paylaşabilecekleri ve karayolu güvenliği ile karayolu trafik mağdurlarının haklarını toplu olarak savunabilecekleri bir forum talebine yanıt olarak kuruldu.  İttifak, üyelerine üç temel alanda hizmet vermektedir:

  •  1) ağ oluşturma ve paylaşma,
  • 2) savunuculuk ve
  • 3) kapasite geliştirme.

İttifak, İsviçre Medeni Kanunu Madde 60-79 uyarınca kayıtlı bir kar amacı gütmeyen kuruluştur. http://www.roadsafetyngos.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir