Latin Amerika’da  güvenli yollar için Sivil Toplum Kuruluşları desteklenecek


Sivil Toplum Kuruluşları Küresel İttifakı , Latin Amerika’da daha güvenli yolları, sürdürülebilir hareketliliği ve Sivil Toplum Kuruluşlarını güçlendirecek, Michelin ile yeni bir ortaklığı açıkladı. Ortaklık, 24 Mart 2022 tarihinde, Macaristan’ın Budapeşte kentinde düzenlenen Yol Güvenliğini ve Trafik Mağdurlarını Savunan Sivil Toplum Kuruluşlarının Yedinci Küresel Toplantısında duyuruldu.

Latin Amerika’da yol güvenliği

Latin Amerika’da yol güvenliğine acilen dikkat edilmesi gerekiyor. Arjantin, Kosta Rika, Ekvador ve Paraguay’da, 15-49 yaş arasındakiler için karayolu trafik ölümleri birinci sırada yer alıyor. Brezilya, Şili, Kolombiya, Meksika ve Uruguay’da karayolu trafik ölümleri ikinci, Küba’da ise üçüncü önde gelen ölüm nedenidir. Bu 10 ülkede, trafik çarpışması sonucu yaralanmalar, nüfusun ekonomik olarak en üretken grubunda meydana geliyor. Bu yaralanmalar sonucu Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın %3 ila %6’sı arasında bir maliyeti temsil etmektedir.

Bölge belirli zorluklarla karşı karşıya. Yapılan görüşmelerde, İttifak’ın Latin Amerika’daki 51 üye Sivil Toplum Kuruluşu, bu zorlukların üstesinden gelmek için bir eylem çağrısı tanımladı. Hız yönetimi ve motorlu iki tekerlek güvenliği, bölgenin en acil ihtiyaçlarından ikisi olarak tanımlıyor. Meksika, anayasasında güvenli hareketlilik hakkını resmen tanıyan birkaç ülkeden biri haline geldi. Şili anayasasında da benzer bir değişiklik önerildi. Sivil Toplum Örgütleri , Latin Amerika’daki tüm hükümetlerin güvenli hareketlilik hakkını garanti etmelerini talep etmek için bu ivmeyi geliştirecekler.

Michelin ile ortaklık

Latin Amerika Bölümü, İttifak’ın Sivil Toplum Kuruluşu üyelerinin deneyimlerini ve çözümlerini paylaşacak. Ayrıca, 2030 yılına kadar karayolu ölüm ve yaralanmalarını %50 oranında azaltmaya yönelik eylemler için seslerini birleştirmelerini sağlayacak.
Michelin ile ortaklık, İttifak’ın kapasite geliştirme, ağ oluşturma ve paylaşım ve savunuculuk yoluyla Latin Amerika Bölümündeki Sivil Toplum Kuruluşlarının desteklemesini sağlayacaktır. Faaliyetler arasında eğitim ve koçluk, kaynaklar, kampanyalar ve küçük hibeler yer alacaktır. Bölgede parlamenter gruplar ve bölgesel forumlarla etkileşimi destekleyecektir.

Michelin Sürdürülebilir Kalkınma ve Hareketlilik Kıdemli Başkan Yardımcısı Nicolas Beaumont, “Sürdürülebilir mobilitede küresel bir oyuncu olarak Michelin Grubu, yol güvenliğini artırmada önemli bir rol oynuyor. Latin Amerika Fazına yatırım yapmak, sürdürülebilir ve güvenli hareketlilik, insana ve gezegene saygılı ve geleceğe kararlı bir şekilde yönelen yenilikçi projelerde yer alma hedefimizle yakından uyumludur.” Açıklamasını yaptı.
Alliance İcra Direktörü Lotte Brondum konuşmasında, “Sivil toplum Kuruluşları, eğitime, işe ve bireyin maksimum potansiyeline ulaşmasını sağlayan seçeneklere erişim sağlıyor. Güvenli, uygun fiyatlı, erişilebilir, sürdürülebilir hareketliliğin savunuculuğunun ön saflarında yer alıyor. Sivil Toplum Kuruluşlarını desteklediği için Michelin’e teşekkür ediyor ve Latin Amerika’da hayatları koruyacak başarılı bir ortaklığı dört gözle bekliyoruz.”dedi.

Michelin hakkında

Michelin, müşterilerinin ihtiyaçlarına en uygun lastikleri, hizmetleri ve çözümleri tasarlayarak uygular. Seyahatleri zenginleştirmeye, benzersiz deneyimler yaşatmaya yardımcı olacak dijital hizmetler, haritalar ve kılavuzlar sağlar. Çeşitli endüstrilere hizmet eden yüksek teknolojili malzemeler geliştirmek. Merkezi Fransa, Clermont-Ferrand’da bulunan Michelin, 177 ülkede faaliyet gösteriyor, 124.760 çalışanı var ve 2021’de birlikte yaklaşık 173 milyon lastik üreten 68 lastik üretim tesisi işletiyor. www.michelin.com

İttifak Hakkında “Global Alliance of NGOs for Road Safety”

Karayolu Güvenliği için Sivil Toplum Kuruluşları Küresel İttifakı , dünya çapında 99 ülkeden yol güvenliği alanında çalışan 295 üye Sivil Toplum Kuruluşunu temsil etmektedir. İttifak tescilli, kar amacı gütmeyen kuruluştur. Dünya çapındaki Sivil Toplum Kuruluşlarının bilgi paylaşımında bulunmaları ve karayolu güvenliği ile trafik mağdurlarının haklarını toplu olarak savunmaları için bir platformdur. İttifak, üyelerine üç temel alanda hizmet vermektedir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir