Yurt genelinde denetimler

Emniyet Genel Müdürlüğü Işıklı ve Sesli Uyarı İşaretlerinin Usulsüz Kullanımı, Radarla Hız Denetimi, Emniyet Kemeri ve Çocuk Bağlama Sistemleri Denetimleri gerçekleştirdi.

Işıklı ve Sesli Uyarı İşaretlerinin Usulsüz Kullanımı Denetimi

Trafik güvenliğini tehlikeye sokması nedeniyle vatandaşların haklı şikayetlerine sebep olan yetkisiz olarak ışıklı ve sesli uyarı işareti/geçiş üstünlüğü hakkının kullanımının önüne geçilmesi ve konuya ilişkin toplumsal farkındalığın arttırılması amacıyla ülke genelinde denetimler arttırıldı ve bu faaliyetler yıl sonuna kadar etkin, yoğun ve sürekli olarak devam ettirilecek.

12-18 Ekim 2022 tarihleri arasında ülke genelinde yapılan özel denetimde, mevzuata aykırı olarak ışıklı ve sesli uyarı işaretlerini bulundurduğu/kullandığı tespit edilen 151 araç ve sürücüsüne işlem yapıldı.

Ülke Genelinde Radarla Hız Denetimi Gerçekleştirildi

Dünya genelinde trafik kazalarının başlıca nedenleri arasında ilk sırada “aşırı hız” gelmektedir. Ülkemizde 2021 yılında meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları incelendiğinde %38’inin hız kuralının ihlal edilmesi şeklinde gerçekleştiği anlaşılmaktadır.

Hız ihlallerinin önlenmesi ve sürücüleri trafik kural, yasaklama ve kısıtlamalarına uygun şekilde araç kullanmaya yöneltmek amacıyla 15-17 Ekim 2022 tarihleri arasında ülke genelinde eş zamanlı hız denetimleri gerçekleştirildi.

Denetimlerde, 29.241 araç/sürücünün hız ihlali yaptığı tespit edilerek işlem yapıldı.

Emniyet Kemeri ve Çocuk Bağlama Sistemleri Denetimi Gerçekleştirildi

 “Etkin, sürekli, yoğun” yapılan denetimlerle trafik kazası sonucu meydana gelen ölüm ve yaralanmaların en aza indirilmesi, sürücülerin ve yolcuların trafik kurallarına uyma düzeylerinin daha üst seviyeye çıkarılması amacıyla; 17-18-19 Kasım 2021 tarihlerinde (3 gün süreyle) emniyet kemeri ve çocuk bağlama sistemlerinin kullanımına yönelik ülke genelinde eş zamanlı denetimler gerçekleştirildi.

Yapılan denetimlerde,

•11 bin 220 sürücü/yolcunun emniyet kemeri kullanmadığı, 18 araçta ise çocuk bağlama sistemlerinin bulunmadığı/kullanılmadığı tespit edilerek işlem yapıldı. https://www.egm.gov.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir