Radar ve yük taşıyan araçlara özel denetim

0
Emniyet Genel Müdürlüğü denetimler

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 19-23 kasım tarihleri arasında ülke genelinde denetimler gerçekleştirildi. Denetimlerde radarla hız ve yük, taşıyan araçlara yönelik özel denetim uygulaması gerçekleştirildi. Yapılan denetimlerde, 20.324 araç ve sürücünün hız ihlali yaptığı belirlendi. Yük taşıyan 37.360 araç da denetlendi.

Ülke Genelinde Radarla Hız Denetimi Gerçekleştirildi

Dünya genelinde trafik kazalarının başlıca nedenlerinin ilk sırasında “aşırı hız” gelmektedir. Ülkemizde 2021 yılında meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları incelendiğinde %38’inin hız kuralının ihlal edilmesi şeklinde gerçekleştiği anlaşılmaktadır. Hız ihlallerinin önlenmesi ve sürücüleri trafik kural, yasaklama ve kısıtlamalarına uygun şekilde araç kullanmaya yöneltmek amacıyla 19-21 Kasım 2022 tarihleri arasında ülke genelinde eş zamanlı hız denetimleri gerçekleştirildi.

Denetimlerde, 20.324 araç/sürücünün hız ihlali yaptığı tespit edilerek işlem yapıldı.

Ülke Genelinde Yük Taşıyan Araçlara Yönelik Özel Denetim Gerçekleştirildi

Sürücülerin başta hız olmak üzere araç kullanma süreleri, yükleme, uygun şeritte sürme ve diğer kurallara uymaları ayrıca önem arz etmekte olup bu ihlallerin önlenerek araçların trafiğe uygun hale getirilmesi ve sürücülerin trafik kurallarına uyma düzeylerinin arttırılarak trafik kazalarının azaltılması amacıyla, 22-23 Kasım 2022 tarihlerinde yük taşıyan araçlara yönelik ülke genelinde eş zamanlı olarak özel denetim gerçekleştirildi.

  •  37 bin 360 araç/sürücü denetlendi.
  • 542 sürücünün çalışma/dinlenme sürelerine uymadığı, 628 araçta takograf bulundurulmadığı/kullanılmadığı, 948 sürücünün yasal hız sınırlarına uymadığı, 200 aracın zorunlu haller dışında gerekli önlemleri almadan karayolu üzerinde durakladığı veya park ettiği tespit edildi.
  •  Toplam 4 bin 419 trafik kural ihlali tespit edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir