Paris’te e-scooter referandumu sonuçlandı ve %90 elektrikle çalışan cihazların yasaklanmasını istedi.

Fransa’nın başkenti Paris’te yaralanma ve ölümlere neden olan elektrikli scooter’ların kullanımının devam etmesi veya sonlanması için düzenlenen referandum sonuçlandı. Resmi rakamlara göre, kullanılan oyların neredeyse % 90’ı elektrikle çalışan cihazların yasaklanmasını istedi.

Parisliler, şehirlerinde elektrikli scooter kiralamayı yasaklamak için oy kullandılar. Referandum,  scooter operatörlerine bir darbe  olurken, yol güvenliği kampanyacıları için bir zafer oldu. Referandumda seçmenlerin yaklaşık %90’ı elektrikli araçları yasaklamayı seçti. Resmi sonuçlara göre, Pazar günü kullanılan oyların neredeyse %90’ı pille çalışan cihazların yasaklanmasını destekliyor.

Referandum, Fransa’nın başkentinde  e-scooterlar nedeni ile  artan sayıda insanın yaralanmasına ve ölmesine yanıt olarak gerçekleştirildi.  Resmi rakamlara göre, şehrin seçmen kütüğündeki 1.38 milyon kişiden 103.000’den biraz fazlası seçimlere katıldı. Bunlardan 91.300’den fazlası scooterlara karşı oy kullandı.

Paris elektrikli araçları benimseyen ilk şehir

Paris, elektrikli araçları ilk benimseyen şehirlerden biriydi .  Bazı kullanıcıların, scooterları trafikte yalpalayarak, kaldırımlarda yayalardan kaçarak ve 27 km/s hıza çıkarak kullanma biçimleriyle ilgili artan bir endişe vardı.  Kullanıcılar genellikle kask takmıyorlardı ve 12 yaşındaki çocuklar yasal olarak e-scooter kiralayabiliyordu. Park halindeki e-scooter gruplarının kaldırımları işgal etme eleştirileri de vardı.

2021 yılında, 31 yaşındaki İtalyan bir kadın, iki kişiyi taşıyan bir e-scooter’ın çarpması sonucu hayatını kaybetti. Düştü ve kafasını kaldırıma çarptı, kalp krizi geçirdi. Ancak e-scooter operatörleri, araçların şehirdeki genel trafik kazalarının küçük bir bölümünü oluşturduğunu savundu.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, scooterlar ile ilgili bir referandum çağrısında bulundu. Özel sektöre ait araçlar oylamaya dahil edilmedi. Bisiklet yanlısı Sosyalist lider, bir yasağı destekledi ve halkın karar vermesine izin vermek için Ocak ayında oylamayı duyurdu. Kendi oyunu verirken gazetecilere verdiği demeçte, “Seçmenlerin seçimine tamamen ve basit bir şekilde saygı göstermeye kararlıyım.” “Çok pahalı – 10 dakika için beş avro (4.40 £; 5.40 $) – çok sürdürülebilir değil ve hepsinden önemlisi, birçok kazanın nedeni” diye ekledi.  Paris’te bulunan üç ana işletmeci -Lime, Dott ve Tier- çoğunlukla genç müşterilerinin oy kullanmayacağından korkarak insanları kendi lehlerine oy vermeye teşvik etmek için sosyal medyayı kullandı. Ayrıca Pazar günü bütün gün ücretsiz yolculuklar teklif ettiler.

2019 yılında yürürlüğe giren yeni yasalar ile görünürlüğü yüksek giysiler giyme ve trafik akışına karşı araç kullanmama zorunluluğu da dahil olmak üzere – 135 € (116 £; 146 $) ve hız sınırını aşmak için 1.500 €’ya kadar para cezası verdi.  Bu arada, çöpe atılan scooterlar da Paris’te önemli bir sorun haline geldi ve birçoğu şehrin parklarında ve meydanlarında bulundu. Scooterların kaldırımlara park etme yasağı, 35 € para cezası tehdidine rağmen büyük ölçüde dikkate alınmadı.

Paris sokaklarında yaklaşık 15 bin elektrikli scooter olduğu tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir