Seattle Hedef Sıfırı uyguluyor. Ulaştırma Güvenliği Baş Sorumlusu nemani, , KIRO Newsradio Chris Sullivan a bir demeç verdi. Seattle Ulaştırma Departmanı, (SDOT) 2030 yılına kadar trafik ölümlerini ve yayalarda ciddi yaralanmaları sona erdirmek için şehir çapında bir plan olan Hedef Sıfırı uyguluyor. Fakat bu uygulamaya rağmen, Seattle, işe gidip gelenler ve arabasız seyahat edenler için tehlikeli bir yer olmaya devam ediyor. Seattle , şehrin sokaklarındaki trafik ölümlerini ve yaralanmalarını azaltma planı olan Hedef Sıfır politikasını ikiye katladı .

Ulaştırma Güvenliği Baş Sorumlusu

Şehir mühendisini yeni oluşturulan bir konuma yükseltecek. Güvenlik, Seattle Ulaştırma Departmanı nın (SDOT) en yüksek önceliği olacaktır. Bir yolun değiştirilmesi gerekiyorsa, bir kavşağın iyileştirilmesi gerekiyorsa, güvenlik en önemli hedef olacaktır. Araç ve yük hareketi ikinci sırada gelecek.

KIRO Newsradio’ya verdiği demeçte, 20 yıllık bir ulaşım emektarı olan Nemani, “Bu, ciddiye almam gereken çok büyük bir sorumluluk. Şehir içindeki tüm trafik kontrol cihazlarını onaylayan son kişi olmak, ancak bu özel yeni konum, bu sorumluluğu, hesap verebilirliği ve yetkiyi tek bir konumda topluyor” dedi.

Nemani, gelecekteki tüm SDOT projeleri ve politikaları için masada oturacak ve şehrin geleceğini şekillendirmeye yardımcı olmaktan heyecan duyuyor ve Hedef Sıfırı bir sonraki seviyeye taşımak istiyor.

Daha yapacak çok işimiz var

Nemani, “Yürüyen, bisiklete binen ve koşan  insanların yanı sıra transit geçen insanları canlandıran birçok vizyon veya projeyi hayata geçirdik” dedi. 2015’ten bu yana çok iş yaptık ama daha yapacak çok işimiz var.

Nemani’nin bu pozisyonda yapabileceği bir şey, kavşaklarda veya problemlerde hızlı bir şekilde değişiklik yapmaktır. Sinyal zamanlamasını değiştirmek veya sağa yasaklamak gibi şeyler, bir sorun gördüğü anda kırmızıya döner.

“Daha güvenli hızlara ve daha güvenli sokaklara bakmak, üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğumuz güvenli sistem yaklaşımının iki unsurudur” dedi. “Ayrıca, temel olarak günlük çalışmalarımızdan çıkan şeylere bakma ve daha hızlı harekete geçme konusunda bana ek esneklik sağlıyor.”

Nemani, şehrin bu yıl sinyalli her kavşağı geçtiğini ve uygun yerlerde kırmızıda sağa dönüşleri yasakladığını söyledi.

Nemani, “İlk 40 lokasyonumuzu yeni hayata geçirdik ve bu yıl içinde uygulanmaya hazır olan 60 lokasyonumuz daha var” dedi.

Şehir, bu politikayı bu yılın başlarında, Yasama Meclisinin benzer bir eylemi düşündüğü sırada benimsedi. Tasarı Olympia’daki komitede öldü, ancak Seattle onunla devam etti.

Nemani’nin vizyonu net. Geçmişin “araba merkezli” dediği odak noktasından uzaklaşmak ve diğer ulaşım modlarını öncelik listesine yükseltmek istiyor.

“Tüm yol kullanıcılarını, yürüyen insanları, bisiklete binenleri, transit geçen insanları ve yükümüzü ulaşım sistemimiz aracılığıyla nasıl taşıdığımızı düşünmemiz gerekiyor” dedi. “Tüm yol kullanıcılarını hesaba kattığımızda ve sokaklarımızı buna göre tasarladığımızda, güvenlik sonuçlarının apaçık olacağını düşünüyorum.”

Ona bu yeni güvenlik dünyasında bisikletçilerin ve yürüyüşçülerin nasıl bir rol oynadığını sordum. Bazı sorumlulukları paylaşıyorlar mı, yoksa sadece yükü taşıyan arabalar mı? Dikkati dağılan yürüyüşçüler güvenli değildir. Trafik kurallarına uymayan bisikletliler güvenli değil.

Nemani, “Güvenlik paylaşılan bir sorumluluktur” dedi. “Hangi seyahat modunu seçersek seçelim, hepimizin bunda bir payı var. Güvenliğin paylaşıldığı bir yönü var ve hepimizin güvenlik hedeflerimize ulaşmak için üzerimize düşeni yapması gerekiyor.”

Ve Nemani’nin değişiklikleri veri odaklı olacak. Sadece değişiklik yapmak için değişiklik yapmayı planlamıyor. Yaptığı değişikliklerin en iyi sonucu verebileceğini düşündüğü alanlara odaklanacak. Bana söylediği gibi, günün sonunda herkes eve gitmeyi hak ediyor.

CHRIS SULLIVAN – 18.07.2023 https://mynorthwest.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir