Salvador, #RethinkMobility kapsamında, hükümetleri ve ulusal yetkilileri yol güvenliğine öncelik vermesi için sanat ile çağrıda bulundu.

Gerardo Gomez, bazen gerçek üstünü  veya punk estetiğini anımsatan, bazen de daha saykodelilik estetiği anımsatan etkileyici tarzlarla çalışan Salvadorlu bir sanatçı.  Şehri, karakterlerini ve özelliklerini, çevreye yakınlaştırma süreci yoluyla tasvir ediyor. Şehrin merkezinde resim yapmak ile belirli unsurları düşünmek ve eleştirmek arasında gidip geliyor. Teknolojik temaları çağrıştıran perspektifleri ve unsurları kullanıyor.

Yol güvenliğine çağrıda sanatın önemi

Küresel İttifak, onu, Mart 2023’te San Salvador’da düzenlenen Sekizinci Küresel Toplantı için #RethinkMobility başlıklı sanat eserini yaratması için görevlendirdi. Bu çağrı, hükümetlere ve uluslararası yetkililere küresel gündemde güvenli hareketlilik ve yol güvenliğine öncelik vermeleri için bir eylem çağrısı işlevi görüyor. Her bireye güvenli, uygun maliyetli, erişilebilir ve sürdürülebilir hareketlilik sağlamanın önemini vurguluyor.  Bu da  eğitime, istihdama ve bireylerin tam potansiyellerine ulaşmaları için gerekli fırsatlara erişimi garanti ediyor. Güvenli hareketlilik temel bir hak olduğundan, bu ilke gelişen bir toplumu teşvik etmek için gereklidir. Resimde İttifak üyelerinin güvenli hareketlilik ve yol güvenliği ile ilgili sözleri yer alıyor ve Sorumluluk Araç Takımının kanıta dayalı beş müdahalesi gösteriliyor: 30 km/s’lik bölgeler.

2022’de İttifak üyesi STK’lar, 2023’te güncellenen üç ilkeyi temel alan küresel bir Deklarasyon ve beş bölgesel eylem çağrısı tanımladılar:

KANITA DAYALI EYLEM
MOBİLİTEYİ GÜVENLİ HALE GETİRMEK İÇİN ŞEFFAF VE SORUMLULUK YATIRIM
KARAR ALMA SÜREÇLERİNE STK KATILIMI

#RethinkMobility parçası, sivil toplumun yollarda hayat kurtarma konusundaki kararlılığını ve kanıta dayalı eylemlerin aciliyetini temsil ediyor.https://www.roadsafetyngos.org , 31 Ağustos 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir