Dutch Reach

Hollanda erişimi, Dutch Reach, Hollanda’da en azından 1970’lerden beri kullanılan, sürücülere yönelik bir güvenlik tekniğidir. Amacı bisikletçilerin ve yayaların park halindeki arabaların yanından geçerken, araba kapılarının çarpmasını engellemektir.

Yöntem, arabanın kapısını, tutamaktan en uzaktaki el ile içeriden açmayı içerir. Bu da kapıyı açana  aynaları ve kör noktayı, arkadan gelen giden insanları veya arabaları kontrol etme şansı verir.

Hollanda’da yapılan araştırmaya göre, kadınların %71’inin ve erkeklerin %58’inin bu hareketi hiç duymadığını ortaya çıkardı.

Dutch Reach’i nasıl yapıyorsunuz?

Dutch Reach’i yapmak için, kapı kolundan en uzak olan elinizle arabanızın kapısını içeriden açmanız yeterli. İster sürücü olun, ister arabada yolcu olun, bunu yapabilirsiniz.

Birleşik Krallık’ta bu, sürücünün kapıyı sol eliyle, ön yolcunun ise sağ eliyle açması gerektiği anlamına geliyor.

Ters elinizi kullanarak vücudunuzu döndürmeye ve arkanızı kontrol etmeye zorlar. Ayrıca dönerken dikiz aynalarınızı ve yan aynalarınızı kontrol etmenize de olanak tanır.

Kör noktanızı kontrol ettikten sonra, arabanın kapısıyla çarpabileceğiniz yaklaşan bir bisikletli ve yaya olmadığından emin olabilirsiniz.

Neden diğer elinizle bir arabanın kapısını açmalısınız?

Aracınızın kapısını diğer elinizle içeriden açmanıza Dutch Reach denir.

Kapıyı açmadan önce vücudunuzu çevirip kör noktanıza doğru arkanıza bakmanıza yardımcı olur.

Bu şekilde, yaklaşan bir bisikletçiye, yayaya kapınızı açmaktan kaçınmalısınız. Hollanda’da bu, bisikletçiye ‘kapı kapatmak’ olarak bilinen bir suçtur.

Hollanda yasasına göre

Karayolları Kanunu’nun 239. maddesi şöyle diyor: “Kapınızı açtığınızda kimseye çarpmadığınızdan emin olmalısınız. Bisikletçileri veya diğer trafiği kontrol edin.”

1986 tarihli Karayolu Taşıtları (İnşaat ve Kullanım) Yönetmelikleri, “Hiç kimse, yoldaki bir taşıtın kapısını, herhangi bir kişiyi yaralayacak veya tehlikeye atacak şekilde açmayacak, buna sebep olmayacak veya açılmasına izin vermeyecek” diyen bir yasa içermektedir.

Tehlikeli bir şekilde yoldan çıkmaya zorlanan, bir çarpışmaya karışan veya bunun sonucunda ölen bir bisikletçiyi tehlikeye atabilir veya yaralayabilirsiniz. İster sürücü olun ister yolcu olun, bu geçerlidir.

Suç, 1.000 £’a kadar para cezasıyla cezalandırılabilir ancak suçlunun ehliyetine ceza puanı eklenemez.https://www.theaa.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir