You are currently viewing Hava kirliliğini azaltmak için yapabileceklerimiz

Hava kirliliğini azaltmak için yapabileceklerimiz

İklim değişikliğine büyük katkı sağlayan hava kirliliği gezegenimize zarar veriyor, hava kirliliğini azaltmak için yapabileceklerimizi biliyor musunuz? Soluduğumuz havayı iyileştirmek için hepimizin üzerimize düşeni yapması önemlidir. Kirliliğin büyük bir kısmı kontrolümüz dışındaki endüstrilerden ve şirketlerden gelse de, hava kalitemizde bir fark yaratmak için bireysel olarak yapabileceğimiz birçok şey var.

Hava kirliliği nedir?

Hava kirliliği, havaya salınan küçük parçacıklar, kimyasallar ve gazlara verilen terimdir. Bu hava kirleticiler solundukları takdirde çevre ve sağlığımız üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilirler.

Hava kirliliğini görebiliyor musunuz?

Gazlar, atmosferdeki ısıyı tutan CO2 veya Karbon Dioksit içerir. Bu parçacıklardan çok fazla olduğunda, bazen havadaki etkilerini fiziksel olarak ‘duman’ olarak görebiliriz. Belki daha önce resimlerde havada kurum veya toz görmüşsünüzdür. Sis göründüğünde, bu, havanın solunmasının çok tehlikeli olduğu anlamına gelir. Nitrojen dioksit ve partikül madde gibi sağlık üzerinde etkisi olan başka hava kirleticileri de vardır. Dünya Sağlık Örgütü, güvenli partikül madde seviyeleri olmadığını tespit etti. Ancak çoğu zaman hava kirliliği gözle görülmez. Oksijen gibi, parçacıklar da görünmez olabilir ama bu onların çok zararlı olmalarını engellemez.

Hava kirliliği nereden geliyor?

Birleşik Krallık’ta her iki kişiye bir araba düştüğünü biliyor muydunuz?  Yasal limitlerin aşıldığı yol kenarlarındaki nitrojen dioksit hava kirliliğinin %80’i karayolu taşımacılığından kaynaklanmaktadır. Son yıllarda karayolu trafiğindeki artış, yalnızca kasabalarımızın ve şehirlerimizin hava kalitesini etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda gürültü kirliliği, fiziksel aktivite eksikliği, erişim sorunları ve karayolu trafik çarpışmaları gibi daha geniş etkilere de sahip.

Çok sıkışık trafik

Arabalardan kaynaklanan CO2 emisyonları Birleşik Krallık toplamının %13’ünü oluşturuyor. Birleşik Krallık’ın yaptığı gibi devam etmesi durumunda, ulaşım CO2 emisyonlarının 2030 yılına kadar %35 artması bekleniyor.

Hava kirliliği neden kötü?

Hava kirliliği sadece çevre üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda sağlığımızı da etkiliyor. Birleşik Krallık’ta her yıl 28.000 – 36.000 arasında erken ölüm hava kirliliğinden kaynaklanmaktadır . Parçacıklar solunum ve kardiyovasküler hastalıkları kötüleştirdiğinden, hava kirliliğine maruz kalmanın sağlık üzerindeki etkileri uzun vadelidir. Daha fazla yürümeyi ve bisiklete binmeyi teşvik ederek, yollar daha az sıkışık olacak ve daha az kirliliğe yol açacaktır.

 Neden şimdi hava kirliliği konusunda harekete geçmeliyiz?

Arabalardan kaynaklanan CO2 emisyonları Birleşik Krallık toplamının %13’ünü oluşturuyor. Birleşik Krallık’ın yaptığı gibi devam etmesi durumunda, ulaşım CO2 emisyonlarının 2030 yılına kadar %35 artması bekleniyor. Bu nedenle, emisyon azaltma hedeflerimize ulaşmak için davranışlarımızı dönüştürmemiz çok önemlidir. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri de seyahat şeklimizde değişiklik yapmaktır.

Ulaştırma Bakanlığı, 2030 yılına kadar Birleşik Krallık’ın yurtiçi taşımacılık sektöründe %60 CO2 azaltımı elde etmenin mümkün olduğunu, ancak bunun yalnızca seyahat davranışında gerçek ve erken bir değişiklikle mümkün olduğunu söylüyor. Co2 emisyonlarını ve nitrojen dioksit ve partikül madde gibi diğer hava kirleticilerini azaltmak için bir bisiklet ve yürüyüş devrimine ihtiyaç vardır.

Havamızın kalitesinde fark yaratmaya yardımcı olacak on ipucu, hem karbon ayak izinizi azaltabileceğiniz hem de bugün havamızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek 10 hızlı ve kolay yol.

1. Yerel Olun

Araba yolculuklarını azaltmanın harika bir yolu, yürüyerek veya bisiklete binerek bölgenizdeki mağazalara gitmeye başlamaktır.Seyahatlerinizi mümkün olduğunca birleştirin. Daha uzağa gidiyorsanız, otobüs veya tren gibi toplu taşıma araçlarını düşünün ve toplu olarak satın alın.Genellikle arabanızı sürmekten ve park etmekten daha ucuz ve daha uygundur. Ardından, yerel işletmelerinizi destekleyerek büyük mağazalar arasında yükleme yapın. Yoldaki arabalardan kaynaklanan hava kirliliğini solumaktan kaçınmak için trafiğe kapalı alternatif rotalara bakmayı deneyin.

2. Okula yürüyerek veya bisikletle gidin

Yürümek, bisiklete binmek ve hatta okula yürüyerek gitmek güne başlamak için harika bir yoldur. İyi alışkanlıklara erken başlayın. Günlük yaşamlarında fiziksel aktiviteye yer veren çocukların yetişkin yaşamlarında daha aktif olma olasılığı daha yüksektir. Kendi sağlığınız için pek çok faydası var. Ve okul kapılarının etrafındaki hava kirliliğini ve tıkanıklığı azaltmış olacaksınız.

3. Bisiklete binmeye veya işe yürüyerek gitmeye başlayın

İşe gidip gelmenizi aktif seyahati içerecek şekilde planlayarak günlük rutininize biraz fiziksel aktivite ekleyin. Arabayı evde bırakıp otobüs veya trenle seyahat etmeyi deneyin, ardından son kilometreyi yürüyün veya bisiklete binin. Bunun sadece yerel hava kalitesini iyileştirme faydası olmakla kalmaz, aynı zamanda ruh haliniz ve fiziksel sağlığınız için de harikadır. Toplu taşıma, bireysel ayak izimizi azaltmanın yanı sıra yollardaki tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olur. Tren ve yolcu otobüsü için yolcu başına CO2 emisyonları, araba yolculuğundan ortalama olarak altı ila sekiz kat daha düşüktür.

4. Araba yolculuklarını azaltın

Hava kirliliğini azaltma yolculuğunuza başlamanın harika bir yolu, arabasız gitmektir. Birçoğu bunu zaten başardı , ancak bunun her zaman pratik olmadığını anlıyoruz, özellikle de olanaklardan uzakta yaşıyorsanız.

Henüz arabayı bırakamıyorsanız, etkisini azaltmaya yardımcı olacak birkaç ipucu:

  • Bakımını düzenli olarak yaptırdığınızdan emin olun, örneğin aracınız dizel kullanıyorsa, partikül filtresinin düzenli olarak boşaltıldığından emin olun.
  • Emisyonlarınızı azaltmak için elektrikli veya hibrit gibi daha temiz bir araca geçmeyi düşünün. Satın alırken nitrojen dioksit emisyonlarını kontrol edin ve mümkünse dizelden kaçının.
  • Lastiklerinizi uygun şekilde şişirilmiş tutun.
  • Trafikte dururken arabanızı kapatın. Araç hareket halinde değilken motoru çalışır durumda bırakmak yakıt israfının yanı sıra çevrenizdeki havaya birçok zararlı kirletici salabilir.

5. Araç paylaşımını deneyin

İş veya okul gibi benzer bir yere sık sık yolculuk yapıyorsanız, yerel olarak sizin için başka biri olarak, araba paylaşımını düşünmeye değer. Bu, yolda bir araba daha az kalarak çevre için bir fark yaratmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yakıttan da tasarruf etmenizi sağlar.

6. Enerji tedarikçilerini değiştirin

Hava kalitesi sorunları evde de başlayabilir. Enerji tedarikçilerini yenilenebilir enerji kaynakları kullanan şirketlerle değiştirmeyi düşünün.

7. Evde katı yakıtları kullanmayın

Ev içi yakma son on yılda artarak Birleşik Krallık’ın partikül madde emisyonlarına en büyük katkıyı yapan kaynak haline geldi. Açık ateşlerde ve odun sobalarında olduğu gibi yanan katı yakıtların hava kirliliği üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bahçenizde yaprak ve çöp yakmaktan da kaçının.

8. Et ve süt ürünleri tüketiminizi azaltın

Et yemek ile hava kalitesi arasındaki bağlantı hemen açık görünmese de, bilim adamları hayvan tarımının aslında %50’nin üzerinde hava kirleticilerin en büyük üreticisi olduğunu keşfettiler .

Sığır ve süt hayvancılığı, yalnızca havada değil, yüzey ve yer altı sularında da kirliliğe neden olan çok sayıda amonyak emisyonundan sorumludur.

9. Daha fazla ağaç ve yeşillik dikin

Yerel bahçe girişimlerini desteklemek (veya kendi girişimlerinizi başlatmak), mahallenizdeki uzun vadeli hava kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bitkiler CO2 tüketerek etraflarındaki havanın temizlenmesine yardımcı olur.

10. Temiz Hava mevzuatını destekleyin

Hava kirliliğine odaklanan yerel gelişmeleri ve politika değişikliklerini takip edin. https://www.farrside.com/sustainable-nation

Bir cevap yazın