Yaya ölümleri ABD

GHSA  raporuna göre ABD’de  40 yılın en yüksek ölümleri  yollarda meydana geldi.  ABD’de sürücüler 2021 yılında yaklaşık 7.500 kişiye yaya olarak çarptı ve öldürdü.  Ayrıca,  15 yaş ve altı çocukların karıştığı hız nedeniyle yaya ölümlerinin  yüzdesi önceki üç yılda iki katından fazla arttı.

Bu bilgiler, eyalet karayolu güvenlik ofislerini temsil eden kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Governors Highway Safety Association (GHSA) tarafından hazırlanan bir raporda “Devletlere Göre Yaya Trafik Ölümleri: 2021 Ön Verileri”nde bu ayın başlarında açıklanan yeni tahminlerin ana bulgularıdır.

Yayalar için acil ihtiyaç

GHSA’nın yönetici direktörü Jonathan Adkins yaptığı açıklamada, “Bu yürek parçalayıcı ve kabul edilemez” dedi. “Salgın o kadar çok ölüme ve hasara neden oldu, tehlikeli sürüş nedeniyle gereksiz yere daha fazla canın alındığını görmek sinir bozucu.” Güvenlik grubuna göre, artan ölü sayısı, yayaları aşırı hız, bozuk ve dikkati dağılmış sürüş ve diğer tehlikeli sürüş davranışlarından korumak için çok katmanlı bir yaklaşımın “acil ihtiyacının” altını çiziyor.

Adkins, “Bu eğilimi tersine çevirmek ve insanların güvenli bir şekilde yürüyebilmelerini sağlamak için yaya güvenliği krizinin temel nedenlerini (hız ve diğer tehlikeli sürüş davranışları, yetersiz altyapı ve güvenlik yerine araç hızı için tasarlanmış yollar) ele almalıyız” dedi.

Pandemi sırasında yaya ölümleri arttı

Yeni projeksiyon, 2021’deki 7.485 yaya ölümünün bir önceki yıla göre neredeyse %12’lik bir artışı temsil ettiğini ve bunun sonucunda 774 ek can kaybıyla sonuçlandığını buldu. Güvenlik grubuna göre, araç kullanımındaki düşüşe rağmen pandemi sırasında yaya ölümleri arttı.

Rapordaki analiz, 50 eyaletteki Eyalet Karayolu Güvenlik Ofisleri ve Columbia Bölgesi (D.C.) ve Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından sağlanan verilere dayanmaktadır.

Rapor, başarılı devlet programlarından örnekler sunuyor ve Güvenli Sistem yaklaşımının beş unsurunun – güvenli insanlar, güvenli yollar, güvenli araçlar, güvenli hızlar ve çarpışma sonrası bakım – “yaya güvenliği krizini” nasıl ele alabileceğini ayrıntılarıyla anlatıyor. Hedef Sıfır olarak da bilinen, yol güvenliği ve tasarımına yönelik Güvenli Sistem yaklaşımı insan hatalarını hesaba katar. İlk olarak 1990’larda İsveç’te uygulamaya konan amaç, birden fazla koruma katmanı oluşturarak tüm yol ölümlerini ve ciddi yaralanmaları ortadan kaldırmaktır, böylece biri arızalanırsa diğerleri bir çarpışmanın etkisini azaltmak için bir güvenlik ağı oluşturacaktır.

Hızın yaya güvenliği üzerinde etkileri

Hızın yaya güvenliği üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bir araç ne kadar hızlı seyahat ederse, yayalar için ortalama ölüm riski katlanarak artar, 23 mil/saatte %10’dan 58 mil/saatte %90’a. 2020’de, aşırı hızdan kaynaklanan yaya ölümlerinin yüzdesi, bir önceki yıl %7,2’den artarak %8,6’ya yükseldi.

Son on yılda yaya ölümleri %54 artarken, diğer tüm trafik ölümleri %13 arttı. Yayalar, 2010’daki %13’e kıyasla, 2020’de tüm trafik ölümlerinin %17’sinden sorumluydu.

Muhtemelen halk sağlığı kısıtlamalarına tepki olarak daha az insanın yürümesi ve araba kullanması nedeniyle, yıllar süren artışların ardından Amerika’nın en büyük 10 şehrinde 2020’de yaya ölümleri %8 düştü.

SUV’ların karıştığı çarpışmalar

Son on yılda, spor arazi araçlarının (SUV) karıştığı kazalarda yaya ölümlerinin sayısı, binek arabaların karıştığı kazalardaki ölümlerden daha hızlı bir oranda arttı. Daha büyük vücut ağırlıkları ve daha büyük profilleri nedeniyle SUV’ler daha fazla zarar verebilir.

Yaya ölümlerinin çoğu geceleri meydana gelmeye devam ediyor ve son birkaç yılda daha da büyük bir paya sahip.. 2014’ten bu yana gece vakti yaya ölümleri %41 artarak 2014’te 3.510’dan 2020’de 4.951’e yükseldi.

Kaldırımların varlığı, yürüyen insanları araç trafiğinden ayırarak korumaya yardımcı olabilir. Ancak yükseltilmiş yaya geçitleri ve araç hızlarını yavaşlatan trafiği sakinleştirme gibi ek altyapı tasarımı hususları daha da fazla koruma sağlayabilir. Kaza raporunda kaldırım belirtilmeyen yaya ölümlerinin yüzdesi, önceki dört yıldaki ortalama %62’den 2020’de %67’ye yükseldi. https://www.ghsa.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir