İstanbul'da kar hazırlıkları tamamlandı

İBB’nin gerçekleştirdiği kış tatbikatına İstanbul’un çeşitli noktalarında hazır bulunan yaklaşık 1.600 personel ve 354 kar küreme aracı, görev güzergahlarında seferler yaptı. Ekipler güvenli sürüşten, sinyalizasyona kadar teknolojik donanımlar kazandırılan araçları test etti.

Ekipler hazır

İBB, önümüzdeki aylarda yaşanabilecek olumsuz hava koşullarına karşı önlemlerini aldı. 9 bin 649 personel ve 2 bin 275 araç ile İstanbul’da kış şartlarıyla mücadele edilecek.  Kar küreme ve tuzlama ekipleri, İstanbul’da 4 bin 23 kilometrelik sorumlu yol ağında, 598 müdahale noktasında hazır bekletilecek ve gerekli hallerde müdahale çalışmalarını yürütecek. Yollarda 64 tank solüsyon kullanılacak, kritik noktalara 377 adet kutu tuz bırakılacak. Ekipler, kar yağışı ile birlikte yollarda, meydanlarda, metro giriş ve çıkışlarında, otobüs duraklarında, alt ve üstgeçitlerde, iskele önlerinde, hastane ve okul gibi noktalarda kar küreme ve tuzlama çalışmalarını yürütecek, tehlike arz eden parçalara/buz sarkıntılarına, devrilen ağaçlara müdahale edecek.

60 noktada BEUS

İstanbul genelinde 60 noktada kurulan Buzlanma Erken Uyarı Sistemi’nden (BEUS) gelen mesajlar doğrultusunda ekipler çalışmalarını yürütecek. Ekiplerin takibi ve yönlendirilmesi araç takip sistemi üzerinden sağlanacak. Ana arter ve çevre yollarında çekici ve kurtarıcı araçlar hazır bekletilerek, olası trafik kazaları ve yolda kalmalara hızla müdahale edilecek. Muhtarların kontrolüne verilen 168  küreme aparatlı traktörler ile köy yolların açık tutulacak.

Mobil büfe ve tuvalet

İBB, sokakta yaşayan evsiz vatandaşlara kış hizmeti çalışmasını 22 Kasım 2022’de başlattı. Halihazırda 595 erkek, 102 kadın olmak üzere 697 evsiz vatandaş (erkekler Esenyurt, kadınlar Kayışdağı İBB Tesislerinde, ayrıca aileler ve erkekler Fatih ve Bağcılar’da bulunan anlaşmalı 3 otelde) misafir ediliyor.

Sokak hayvanlarının beslenmelerine ve tedavilerine yönelik Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri çalışmalar yürütüyor. Yoğun kar yağışlarında mobil büfeler ile hastanelerin acil servisleri, iskeleler ve yollarda trafikte bekleyen sürücülere sıcak içecek, çorba ve su servisi sunulacak; kritik noktalarda konuşlandırılacak mobil tuvaletler ile vatandaşlara hizmet verilecek. İETT, Metro İstanbul ve Şehir Hatları tarafından yoğun kar yağışının olduğu tarihlerde ek seferler düzenlenecek.http://www.ibb.istanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir