Brüksel halkı daha az araba kullanıyor, daha çok yürüyor , daha çok bisiklete biniyor ve seyahat alışkanlıklarını değiştirdiler

Brüksel halkı daha az araba kullanıyor, on yıl içinde daha çok yürüyorlar , daha çok  bisiklete biniyorlar ve seyahat alışkanlıklarını değiştirdiler.

Brüksel sakinlerinin hareketlerine ilişkin en son büyük anketin sonuçları  yayınlandı!

Brüksel sakinleri tarafından her gün 3,3 milyon yolculuk yapılıyor, yani 25 milyon km seyahat ediliyor. Bir önceki büyük ölçekli, 2010 yılındaki Beldam  seyahat araştırmasından bu yana 10 yıldan biraz daha uzun bir süre içinde, Brüksel Mobility, %36’lık bir model payla (Türkiye’de %32’ye kıyasla) Brüksel’de yaşayanlar tarafından en çok kullanılan ulaşım yönteminin yürüme haline geldiğini gözlemledi.  2010 yılına göre otomobilin kullanım  azalmış (%38->%27), bisiklet kullanımının ise artmıştır (%3->%9).

Anket uygulaması

Brüksel’de yaşayanların hareketlerine ilişkin bu yeni anket, Brüksel Hareketlilik tarafından 2021-2022 sonbaharı arasında, 1 yıl süre içinde gerçekleştirildi. Ulusal Kayıt’tan rastgele seçilen 2.685 kişi , evlerinin özellikleri ve hareketlilik alışkanlıkları hakkında  anket uygulandı.

Brüksel Hareketlilik Bakanı Elke Van den Brandt: “Son 10 yılda, Brüksel halkı hareketlilik alışkanlıklarını gerçekten değiştirdi! Trendler: Brüksel’deki insanlar daha çok yürüyor ve daha çok bisiklete biniyor, daha az araba kullanıyor ve toplu taşıma ile seyahat etmeye devam ediyor. Covid döneminde gözlenen düşüşe rağmen, hükümetin ağa yaptığı büyük yatırım sayesinde. Brüksel, daha fazlasına sahip daha samimi ve çekici bir şehir inşa etmek için model transferini organize ediyor ve kamusal alanı iyileştiriyor.

Yolculuk sayısı ve kat edilen kilometre

Brüksel’de ikamet edenler (6 yaş ve üstü) günde ortalama 2,9 yolculuk yapıyor. 18 yaş altı  ve 65 yaş üstü daha az seyahat ederken, 35-44 yaş arası en çok seyahat yapanlardır (günde ortalama 3,8 sefer).

Ortalama bir günde, Brüksel sakinlerinin %20’si seyahat etmiyor,  Brüksel sakinlerinin %20’si 5 veya daha fazlasını yapıyor.

Toplamda, Brüksel halkı günde 3,3 milyon yolculuk yapıyor bu da 25 milyon kilometre seyahat anlamına geliyor .

Model paylaşımlar

Yolculukların %36’sı yürüyerek yapılıyor (2010’da %32)

Yolculukların %27’si araba ile yapılıyor (2010’da %38).

Yolculukların %22’si otobüs, tramvay veya metro ile yapılıyor (2010’da %24).

Yolculukların %2’si trenle yapılıyor (2010’da %2).

Yolculukların %9’u bisikletle yapılıyor (2010’da %3).

Son olarak, yolculukların %1’i elektrikli scooter (kişisel veya ortak) ile yapılmaktadır.

Diğer modların (örneğin minibüs, motosiklet, taksi) her biri yolculukların %1’inden daha azını temsil eder.

 Seyahat nedenleri

“Eve dönüş” (%38,8) sonrasında en sık gelen sebep “alışveriş” (%15,2)’dir.

 İşe ve profesyonellere yapılan seyahatler, seyahatlerin yalnızca %10,5’ini temsil ediyor , şüphesiz covid kriziyle birlikte keskin bir şekilde artan uzaktan çalışma nedeniyle eskisinden daha az (2010’da seyahatlerin %14’ü).

Brüksel’deki hanelerin %46’sının arabası var ve bu ülkenin geri kalanına kıyasla düşük bir oran.

Brüksel’deki hanelerin %47’si en az bir bisiklete ve %11’i en az bir elektrikli bisiklete sahiptir.

Brüksel’deki hanelerin neredeyse %5’inde elektrikli scooter var. %8’inin paylaşımlı bir scooter sistemine kaydı var.

Katedilen mesafeler

Ortalama yer değiştirme 7,7 km’dir. Ancak, Brüksel Bölgesi içinde ortalama yolculuk sadece 3,3 km’dir. Ve Brüksel’de ikamet edenlerin seyahatlerinin %45’i, 2 km’den az veya eşittir . Bu kısa yolculuklarda en çok kullanılan ulaşım aracı yürümektir.

Bakan Elke Van den Brandt. “Bu anket ayrıca trafik sıkışıklığının kaçınılmaz olmadığını ve değişimin mümkün olduğunu gösteriyor. Brüksel içi yolculukların çoğu kısa mesafelerde yapıldığından, yürüyüş, bisiklet ve toplu taşıma izleyicileri için hala büyük bir potansiyelimiz var. Bu da bizi memnun ediyor.” açıklıamasını yaptı.

Kısa yolculuklarda en çok kullanılan ulaşım aracı yürümedir ( 1ve 1 ile 2 km arasındaki mesafelerde yapılan yolculukların %42’si).

“Bisiklete binme” payı çok kısa mesafeler için (0 ila 1 km) oldukça düşüktür, ancak 1 ila 2 km ve 2 ila 5 km arasındaki mesafeler için önem kazanmaktadır (sırasıyla %13,2 ve %14,1 mod payları).

Otobüsler, tramvaylar ve metrolar ağırlıklı olarak 2 ila 25 km arasındaki orta mesafelerde kullanılmaktadır. Daha kısa mesafelerde, bu ulaşım modları genellikle bir yandan çıkış yeri ile hareket durağı arasındaki ve diğer yandan varıştaki durak ile son varış noktası arasındaki seyahat süreleriyle belirlidir.

Tren daha çok uzun mesafeler için kullanılıyor. Trenin model payı, 25 km ve altındaki tüm mesafe sınıfları için %5’in altında iken, 25 km’nin üzerinde %21,3’e çıkmaktadır.

Son olarak, otomobilin sürücü veya yolcu olarak model payı, seyahat mesafeleriyle aynı anda artar.

Araba ile yapılan yolculuklara odaklanırsak, bunların %50’si 5 km ve altındaki mesafelerde, %20’si ise 2 km ve altındaki mesafelerde yapılmaktadır. Ancak, bu yolculuklardan bazıları birkaç nedeni birleştiren karmaşık gezi zincirlerinin parçası olabilir yani birini bıral, birini al, alışveriş, hastane vb. gibi…  Bununla birlikte, kısa mesafelerde araba ile yapılan bu yolculukların bir kısmı, aktif seyahat modlarına  yürüyüş, bisiklet vb. veya toplu taşımaya geçiş için hala önemli bir potansiyel sunmaktadır. https://mobilite-mobiliteit-brussels.prezly.com

Camille Thiry – 23 Mayıs 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir