You are currently viewing Zoom toplantısı

Zoom toplantısı

20 Kasım 2022 Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Günü Zoom Toplantısı

Konu : Trafik çarpışmalarına karşı savunmasız yol kullanıcıları ortak eylem planı hazırlamak.

Her yıl kasım ayının üçüncü Pazar günü Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Günü. Yollarda yaşamını yitiren ve yaralanan tüm insanları hatırlayın. Unutmayın! Destek verin! Durdurmak için harekete geçin!

Dünyada her 24 saniyede bir kişi trafik çarpışması nedeniyle hayatını kaybediyor. Trafik çarpışmaları, yaralanma, sakat kalma, kayıplar; yas travması yaratan bir salgın ve halk sağlığı sorunudur.  Bu salgın aynı zamanda aileler, ülkeler için yıkıcı bir ekonomik etkiye sahiptir.  Karayolu trafik çarpışmaları ölüm ve yaralanmaları gençlerimizi etkileyen, geleceklerini elinden alan gerçek bir salgındır.

Biliyor muyuz?

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, karayolu trafik çarpışmalarından kaynaklanan küresel ölüm ve yaralanma sayısını 2030 yılına kadar yarıya indirmek için iddialı bir hedef belirledi (A/RES/74/299).

Karayolu trafik çarpışmaları, 5-29 yaş arası çocuklar ve genç yetişkinler için önde gelen ölüm nedenidir. Her yıl yaklaşık 1,3 milyon kişi hayatını kaybetmektedir.

Tüm karayolu trafik ölümlerinin yarısından fazlası savunmasız yol kullanıcıları arasındadır, yayalar, bisikletliler ve motosikletliler.

Dünyadaki karayollarında meydana gelen ölümlerin %93’ü düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geliyor ve bu ülkelerde dünya araçlarının yaklaşık %60’ı bulunuyor.

Karayolu trafik çarpışmaları gelişmekte olan ülkelerde gayri safi yurtiçi hasılalarının %3’üne mal oluyor.

Kimler risk altında?

Sosyo-ekonomik durum Karayolu trafik ölümlerinin %90’ından fazlası düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana gelmektedir. Yüksek gelirli ülkelerde bile, düşük sosyoekonomik geçmişe sahip insanların trafik kazalarına karışma olasılığı daha yüksektir.

Yaş Karayolu trafik çarpışmaları, 5-29 yaş arası çocuklar ve genç yetişkinler için önde gelen ölüm nedenidir.

Cinsiyet Küçük yaşlardan itibaren, erkeklerin trafik çarpışmalarına karışma olasılığı kadınlardan daha yüksektir. Tüm karayolu trafik ölümlerinin yaklaşık ¾ ü (%73), bir trafik çarpışmasında ölme olasılığı 25 yaşın altındaki genç erkekler arasında meydana gelmektedir.

20 Kasım 2022 Pazar günü saat 19.30-21.00 arasında zoom toplantısında buluşup savunmasız yol kullanıcıları olarak eylem planımızı hazırlayıp, harekete geçmek için buluşuyoruz.

Yollarda güvenli olmak sadece ayrıcalıklı birkaç ülkenin değil hepimizin hakkı…

Zoom Toplantısı https://us05web.zoom.us/j/81727536796…

Meeting ID: 817 2753 6796 -Passcode: r4UJ69

Bir cevap yazın