Türkiye’de elektrikli araç şarj istasyonları

0
Elektrikli araç şarj istasyonları

Türkiye’de elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulumu ve hizmetin sunulması hakkında usul ve esasları belirleyen yönetmelik Nisan ayında yayınlandı. Teknik şartname ise geçen hafta Resmi Gazetede yayımlandı. Türkiye’de elektrikli araç satışları artıyor. Ancak bu araçların kullanımının ne kadar pratik olduğu ve altyapısının yeterli olup olmadığı tartışılıyor.

2030 yılında en az 100 bin şarj ünitesine ihtiyaç var

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Mayıs ayı sonunda Türkiye’deki ilk şarj ağı işletmeci lisanslarının verildiğini açıkladı. 2021 sonu verilerine göre yaklaşık 6 bin 500 elektrikli araç ile 3 bin 500’e yakın şarj ünitesi olduğunu söyledi. 2030 yılında 1 milyonun üzerinde elektrikli araç sayısına ulaşılacağını, en az 100 bin şarj ünitesine ihtiyaç duyulacağını da ekledi.

Şarj istasyonu kurulmasına destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Mart ayı sonunda Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Yerli otomobilimiz Togg başta olmak üzere elektrikli otomobil üretimi ve kullanımındaki gelişmeleri dikkate alarak yeni adımlar atıyoruz. 81 ilimizin tamamında 1.500’den fazla yüksek hızlı şarj istasyonu kurulmasına yönelik çalışmalara 300 milyon liralık bir destek sağlıyoruz” demişti.

2020 yılında 2.849 adet elektrikli araç satıldı

“TEHAD verilerine göre geçtiğimiz yılda Türkiye’de sadece elektrikli, yani hibrit olmayan 2.849 adet araç satıldı. ODD’nin verilerine göre bu sene başından beri, geçtiğimiz ay sonuna dek 1.764 adet elektrikli otomobil satılmış bile.”

‘Benzinden daha karlı’

Elektrikli istasyon operatörü Eşarj’ın sahibi EnerjiSa’nın sitesinde, elektrikli araçların yakıt harcamasında yaklaşık yüzde 70-80’lere varan tasarruf sağladığı aktarılıyor: “Binek bir aracın yıllık ortalama 30-40 bin km yol yaptığı ve piyasadaki elektrikli araçların modelleri dikkate alındığında; elektrikli araç kullanımı, tipik enerji maliyetlerinde yılda 10.000 TL’den fazla tasarruf sağlayabilir. Elektrikli araçlar evde şarj edildiğinde elektrik, eşdeğer benzin fiyatının çok daha az bir miktarına mal olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir