Yeşil ve mavi şehir Brüksel

0
Brüksel

4.000 hektarlık etkileyici yeşil alanlarıyla Brüksel, düzenli olarak Avrupa’nın en yeşil şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. Sadece sayısız parkları veya Sonian ormanı sayesinde değil, aynı zamanda sokaklardaki ve kamusal alanlardaki ağaçlar ve tarlalar sayesinde de. Bugün Brüksel’de bölgesel yollar boyunca 37.000’den fazla ve otoyollar boyunca birkaç bin ağaç bulunuyor ve bu da toplam 150 hektarlık bir yüzey alanını temsil ediyor. Ne yazık ki yeşil alanlar bölgede eşit şekilde dağılmıyor ve Brüksel Hareketlilik, Brüksel Çevre ve Brüksel Limanı bu duruma çare bulmak istiyor.

Brüksel Bölgesi’nde kanal alanı en önemli ısı adası etkisine ve en büyük “beton” yüzey alanına sahiptir. Sonuç olarak, bu bölgenin sakinleri, çevredeki, daha yeşil ve daha serin alanlara kıyasla daha fazla sağlık “riskine” maruz kalmaktadır. Bu alanın ekosistem işlevlerini yeniden canlandırmak ve kenti yenilemek amacıyla bölge, kanal çevresindeki mahallelerde geniş çaplı bitkilendirme stratejisi benimsiyor.

Kanal bölgesi için 14.000 ağaç ve plantasyon

Brüksel hareketlilik

Brüksel Hareketlilik, Brüksel Çevre ve Brüksel Limanı, kanal alanının yeşillendirilmesini en üst düzeye çıkarmak için güçlerini birleştiriyor. Alanın kuzeyinden güneyine 14.000’den fazla ağaç ve çalı dikilecek; bu da yaklaşık 30.000 m² demineralize yüzey ve 100.000 m³ entegre yağmur suyu yönetimi kapasitesini temsil ediyor.

Brüksel Hareketlilik ve Bayındırlık Bakanı Elke Van den Brandt için: “Bu, daha yeşil bir Brüksel’in yalnızca başlangıcı olan önemli bir telafi önlemidir. Ağaçlar şehirde çok önemli bir rol oynar: havayı arındırırlar, oksijen üretirler, emerler CO² ve yazın tek bir ağaç, beş klimanın sağladığı tazelik kadar tazelik sağlıyor. Bu nedenle ekim yapabileceğimiz tüm yerleri sistematik olarak inceliyoruz, çünkü her ağaç, her bitki önemlidir. Aslında daha fazla yeşillik, daha iyi kaliteye de katkıda bulunur. Yaşamın: Oynayabileceğiniz veya oturabileceğiniz birkaç ağaç, bitki veya çim, bir mahalleyi anında sakinleştirebilir ve herkesin yaşam kalitesini artırabilir. Nesiller. Her Brüksel sakinine, doğanın ulaşabileceği bir köşe sunmak istiyoruz.” Her metrekare önemli olduğundan, 2023-2024 kışında, özellikle yeşilin az olduğu mahallelerde çok sayıda küçük proje gerçekleştirilecek, orta vadede tamamlanması planlanan birkaç büyük proje ise bekleniyor.

Kesilen her ağaç için yeni ağaç dikilecek

Kanal boyunca uzanan birçok yeşil alan (7,14 hektar) Brüksel Limanı’nın mülkiyetindedir . Bunlar, özellikle pestisitlerin kullanılmaması, geç biçme ve minimum brülör kullanımı yoluyla ekolojik ve farklılaştırılmış bir şekilde yönetilmektedir. Bu yönetim, yönetim planında yer alan farklı bitki ve hayvan türlerinin ihtiyaçlarını dikkate alır. Kanal kıyılarında sıralanan 482 ağaç, bitki sağlığı denetiminin sağlanması amacıyla listelendi. Plan, kesilen her ağaç için yeni bir ağacın dikilmesini öngörüyor.

Brüksel Limanı genel müdürü Gert Van der Eeken, “Kanal, balıklar için çok az sığınağın bulunduğu yapay bir ortam olduğundan, bitkisel sallar yerleştirdik ” diye açıklıyor. “Böceklerin ilgisini çeken suyun üstüne ekiliyorlar, altında ise değerli barınak sağlayan ve genç balıkların hayatta kalma şansını artıran Biohut su altı kafesleri var. Yüzen sallar, balıklar için yeni yaşam alanı oluşturarak kanalın biyolojik çeşitliliğine katkıda bulunuyor, amfibiler, kuşlar, böcekler ve bitkiler.”

Brüksel Çevresi yeni parklar/yeşil alanlar yaratıyor ve geliştiriyor

“Doğamız güçlü ve geliştiğinde, bizi koruyacağına ve bize iyi bir yaşam kalitesi garanti ederek sağlığımıza katkıda bulunacağına güvenebiliriz. Bu nedenle kanal kenarı gibi merkezi ve kalabalık mahallelere doğayı, tazeliği ve dinlenme alanlarını geri kazandırmak yasama meclisinin başlangıcından bu yana önceliklerimden biri oldu. Brüksel Çevre Bakanı Beliris ve Brüksel Limanı arasındaki iyi işbirliği sayesinde, Porte de Ninove L28 parkından sonra bu yaz Quai des Matériaux parkının ilk bölümünü açtık” diye açıklıyor Brüksel Çevre Bakanı Alain Maron Çevre ve İklim Geçişi.

  • 3 futbol stadyumuna eşdeğer olan 2,8 hektarlık bu park, Sainctelette’den Pont des Armateurs’a kadar uzanacak ve yüzden fazla ağaç dikilerek 10.000 m² betonun minerallerinden arındırılacak.
  • Biraz daha ileride Maximilien parkı yenilenecek ve Max-sur-Senne olacak çünkü Senne nehri tekrar açık havada akacak. Citroën-Vergote kentsel yenileme sözleşmesinin bir parçası olarak Brüksel Belediyesi, Brüksel Mobility ve Brüksel Çevre arasındaki bu işbirliğinin 2025 için planlanması planlanıyor.
  • Brüksel Çevre, Schaerbeek’teki Senne parkını geliştirdikten sonra Heyvaert – Poincaré kentsel yenileme sözleşmesinin bir parçası olarak şimdi Sennette parkında çalışıyor. Amaç, mezbahalar ile Anderlecht’teki Porte de Ninove arasında yoğun nüfuslu bir bölgede yer alan bu doğrusal parkı bir tazelik adası haline getirmektir.

Riskler yüksek

Yeşil Alanlar projesi Thomas Van den Boogaerde şöyle açıklıyor: ” Bütün bu projeler yeşil ağın oluşturulmasına katkıda bulunuyor ve böylece başkentin iklim değişikliği karşısında dayanıklılığını artırıyor. Isı adalarına karşı mücadelede toprağın geçirgenliği ve yeniden bitki örtüsü hayati önem taşıyor.” Riskler yüksek. Sıcak hava dalgaları sırasında, şehrin en yoğun yapılaşmış mahalleleri ile şehrin daha yeşil, daha az yapılaşmış bölgeleri arasında 8°’ye kadar sıcaklık farkı olabiliyor! Etkilenen bölgelerde yaşayanların refahı ve sağlığı üzerinde olumsuz etkisi vardır.

Brüksel Çevre Bakanı Alain Maron için ” Hem Brüksel sakinlerinin yaşam kalitesini artırmak hem de bölgemizi iklim değişikliğine karşı daha dirençli kılmak için şehirde doğa çok önemli. Brüksel sakinlerinin çoğunun bahçesi yok ve yaz aylarında dinlenme, buluşma ve serinlik mekanlarına da hak kazanır .

https://mobilite-mobiliteit-brussels.prezly.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir