Yavaşla Dikkat et ve Hayat kurtaran çözümleri destekle!

Yavaşla Dikkat et ve Hayat kurtaran çözümleri destekle!

Küresel olarak, motosikletler de dahil olmak üzere yollarda ve motorlu ulaşımda büyük bir artış görüyoruz. Dünya genelinde, araç başına ölüm oranı son birkaç yılda önemli ölçüde azaldı. Yine de motorlu taşıtlarda bu kadar büyüme olmasaydı, ölüm ve yaralanma rakamlarında daha iyi durumda olurduk. Eğer ulaşım sistemlerimizi gelecekte motorlu araçlara dayandırmaya devam edersek, karayolu ölüm ve yaralanmalarıyla  mücadele etmeye devam edeceğiz.

Karayolu güvenliği tartışmasını karayolu güvenliği risk düzeyine değil, şehir düzeyine taşımamız gerekiyor.Bu, hükümete insanların işe ve okula gitmeleri için her zaman araba veya motosiklet yerine güvenli seçenekler sunması yönünde çağrıda bulunmamız gerektiği anlamına geliyor. Çünkü, ulaşım sistemini bir bütün olarak düşünmek gerekiyor.

Yayalar dünya çapında yol ölümlerinin %23’ünü oluşturuyor.

Hepimiz yayayız: Sokaklarımızı yayalar için güvenli hale getirirsek, onları herkes için güvenli hale getiririz.

Yürüyüş sürdürülebilir ve eşitlikçidir. Yalnız karayolu güvenliği hedeflerini değil, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri gündeminin tamamını gerçekleştirmeye yönelik bir araçtır.

Karar vericilere, yasama, yürütme ve yargı organlarına şunları anlatmamız gerek

  • Güvenli ulaşım, bir insan hakkıdır. Hepimiz yayayız: Sokaklarımızı yayalar için güvenli hale getirirsek, onları herkes için güvenli hale getiririz. Bunun farkına varın ve doğru kararları verin!
  • Yollarımızın yayalar düşünülerek yeniden tasarlanması gerekiyor.
  • Her yolu insanların ihtiyaçlarına göre tasarlamamız gerekiyor ve henüz bunu yapmıyoruz.
  • Hala yollara daha fazla arabanın nasıl sığdırılacağına odaklanmaya devam ediyoruz.
  • Yolu yayaların ihtiyaçlarına göre tasarlamak trafik sıkışıklığına yol açmaz! Hızı 40 km/saat veya daha fazla olan yolların yalnızca %7’sinde yaya yolu vardır ve yalnızca %8’inde güvenli geçiş vardır.
  • Yayaların kendilerini riske atmaktan başka çareleri olmadığı için ölmeleri şaşırtıcı değil.
  • Saatte 30 km’ye ilişkin kanıtlar, bunların uygulandığı yerlerde yaya ölümlerinde hızlı azalmaların görüldüğünü göstermektedir.
  • Güvenli tasarımlar (kaldırımlar, geçitler vb.) karayolundaki ölümlere karşı aşıdır. Bu tasarımların faydası somuttur.

İyi güvenli yol tasarımı temel olarak önemlidir. Mobilite konusundaki düşüncelerimizi değiştirmediğimiz sürece 2030 hedefine ulaşamayacağız. Yerel ekonomileri canlandırmak istiyorsak güvenli yürümeye ihtiyacımız var.

Araçların büyük boyutlandırılması

Tehlikeli caddeleri yeniden tasarlamak ve yüksek trafiği caydırmak için trafiği sakinleştirici önlemler eklemek tarafından hazırlanan yeni bir raporda tavsiye edildiği gibi seyahat şeritlerinin daraltılması da dahil olmak üzere hızların azaltılması gerek.  Büyük araçların neden olduğu tehlikelerin ele alınması, bu tehlikelere neden olma olasılığı %45 daha fazladır.

“Bu sarsıcı kayıp karşısında umutsuz ve çaresiz hissetmek doğal”

Yapılan araştırmaya göre, “trafik ölümleri ve ülkenin trafikteki artışındaki en büyük yıllık yüzde artışı raporlama geçmişi. 2012 ile 2021 yılları arasında ABD’de yürürken öldürülen insan sayısı şaşırtıcı bir şekilde % 58 arttı ve bisiklet sürerken ölen insanlar ise % 31 arttı.

Dikkatsiz sürüşten kimler zarar görüyor?

Herkes! Sürücüler. Yolcular. Bisiklet, motosiklet, scooter ve diğer mikromobilite kullanan kişiler. İnsanlar kaldırımlarda duruyor ve banklarda oturuyor. Bazıları bu hareketin sadece yayaları ve bisikletlileri kurtarmakla ilgili olduğunu düşünebilir. Her yıl da sayısız sürücü ve yolcu öldürülüyor. dikkatsiz sürüş hepimizi etkiliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir